birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

LOD su užsienio partneriais pateikė ES LIFE programai projekto paraišką skirtą nykstančių tilvikų apsaugai

Lietuvos ornitologų draugijos sekretoriatas (LOD), kartu su 8-iais keturių šalių partneriais  ES LIFE finansiniam mechanizmui pateikė paraišką „Svarbiausių prioritetinėms tilvikų rūšims teritorijų atkūrimas ir apsauga Rytų Atlanto migraciniame kelyje“ (pilnas angl. „Restoration and protection of priority migratory waders’ key areas along the East Atlantic Flyway - from boreal breeding grounds to the Wadden Sea“).

 

 

Paprastasis griciukas (Limosa limosa). Nuotraukos autorius Renatas Jakaitis 

Projektą koordinuoja Lenkijos ornitologų  draugija (OTOP). Projekto partneriai - trijų Lenkijos nacionalinių parkų direkcijos (Biebržos, Volynės ir Uciej upės žiočių), LOD, Olandijos ornitologų draugija (Vogelbescherming), Estijos ornitologų draugija (EOU) ir Tartu universitetas.

Projekto trukmė – 6 metai.

Projekto tikslas yra užtikrinti ES prioritetinių apsaugai sparčiai nykstančių tilvikų – didžiosios kuolingos, paprastojo griciuko, raudonkojo tuliko ir kt. – visapusišką apsaugą visame Rytų Atlanto migraciniame kelyje. Projekto uždaviniai apima būtinas apsaugos priemones rūšių perimvietėse Natura 2000 teritorijose, apsaugą migruojančių paukščių sustojimo ir žiemojimo vietose: veisimosi vietų atkūrimą ir tvarkymą, neigiamo plėšrūnų bei trikdymoi poveikio sumažinimą, taip pat atvirų buveinių atkūrimą poilsio ir maitinimosi vietose.

Projekto aktyvios veiklos planuojamos keturiose ES šalyse – Estijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Olandijoje. Šios šalys apima visais metinio ciklo laikotarpiais – veisimosi, sustojimo migracijų metu bei žiemojimo – ES kritiškai nykstantiems pievų tilvikams svarbias vietas.

Raudonkojis tulikas (Tringa totanus). Nuotraukos autorius Renatas Jakaitis 

Pagrindinės Lietuvoje numatomos veiklos:

  1. Sumedėjusios augalijos iškirtimas atkuriant atviras šlapių pievų, vandens telkinių pakrančių bei durpynų buveines, užtikrinant jų ilgalaikį palaikymą keturiose PAST – Nemuno delta, Tyrulių pelkė, Kretuono ežeras, Svylos upės slėnis, taip pat Alkos polderyje (viso ne mažiau 100 ha).
  2. Tinkamo hidrologinio režimo atkūrimas ir ilgalaikis palaikymas Tulkaragės polderyje, sutvarkant pažeistą pylimą ir atkuriant polderio vartus; taip pat Tyrulių pelkės pietinės dalies hidrologinio režimo pagerinimas. Tuo būdu paukščiams palankus hidrologinis režimas būtų atkurtas daugiau nei 500 ha plote.
  3. Plėšrūnų populiacijų reguliavimo planų parengimas šešioms projekto PAST, taip pat Paluknio pievoms ir Alkos polderiui.
  4. Paukščių apsaugai svarbios teritorijos statuso suteikimas Paluknio pievoms.
  5. Projekto veiklų poveikio monitoringas, naudojant naujausias technologijas, projekto suteiktų  ekosistimos paslaugų bei socio-ekonominio poveikio įvertinimas, pateikiant rekomendacijas dėl tikslinių tilvikų rūšių tolimesnės apsaugos aštuoniose projekto teritorijose.
  6. Lankymui jautrių teritorijų schemos Nemuno deltos PAST parengimas.
  7. Galimai ūkinei plėtrai (vėjo ir saulės energetikai, žemdirbystei, komunikaciniams tinklams ir pan.) jautrių teritorijų identifikavimas ir rekomendacijų dėl galimos plėtros apribojimų pateikimas.
  8. Didžiosios kuolingos rūšies apsaugos plano (RAP) atnaujinimas bei paprastojo griciuko ir raudonojo tuliko RAP parengimas; taip pat gamtotvarkos plano Tyrulių pelkei parengimas ir esamų Senrusnės ir Sennemunės ežerų ir Svylos upės slėnio gamtotvarkos planų bei Nemuno deltos regioninio parko tvarkymo plano peržiūra bei papildymas, atsižvelgiant į nykstančių prioritetinių tilvikų bei kitų saugomų rūšių apsaugos poreikius.
  9. Visuomenės ir atsakingų institucijų informavimas apie nykstančių pievose perinčių tilvikų apsaugos problemas ir galimus jų sprendimo būdus, taip pat paviešinant projekto sukauptas žinias ir naujus faktus apie tikslinių rūšių veisimosi, migracijos bei žiemojimo ypatumus.

Didžioji kuolinga (Numenius arquata). Nuotraukos autorius Arūnas Čerkauskas

Na, o dabar nekantriai lauksime žinių ar mūsų pateikta projekto paraiška bus atrinkta finansuoti suplanuotas veiklas.

2024-10-01


Reti stebėjimai

2024-10-07
Anser erythropus
2024-10-15
Anthus petrosus
2024-10-07
Branta ruficollis
2024-10-15
Arenaria interpres
2024-10-13
Ciconia ciconia
2024-10-13
Ciconia ciconia
2024-10-12
Ciconia ciconia
2024-10-12
Ciconia ciconia
2024-10-11
Anthus petrosus
2024-10-10
Podiceps auritus