Įvyko paukščių stebėtojų renginys „Žalia varna 2024”
Liepos 20 d. Druskininkų apylinkėse esančio Ašarėlio ež. pakrantėje vyko Lietuvos ornitologų draugijos organizuojamas tradicinis jau 17 – tus metus skaičiuojantis renginys „Žalia varna 2024“. Po atviru dangumi vykstančiame renginyje susirenka ne tik profesionalūs ornitologai, paukščių stebėtojai, bet ir aktyvų laisvalaikį gamtoje mėgstantys žmonės bei šeimos. Automobiliais iš įvairiausių Lietuvos kampelių, o kai kas net ir dviračiais iš Vilniaus, rinkosi jau penktadienį.
Renginio pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į paukščių apsaugos problemas, aptarti žalvarnių būklę Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse bei padėti šiems globaliai nykstantiems paukščiams. Į renginį susirinkę paukščių stebėtojai tuo pačiu aptaria ir kitas apsaugos aktualijas. Be to, mažiau patyrę renginio dalyviai turi progą pagilinti savo ornitologines žinias, susipažinti su jiems dar nepažįstamomis sparnuočių rūšimis ir pabendrauti su bendraminčiais.
Kiekvienais metais organizatoriai skaičiuoja vis gausesnius atvykstančių būrius, šiais metais į renginį atvyko virš 100 dalyvių. Šaunu, kad renginį šiais metais aplankė dar daugiau jaunų šeimų, ne vien tik pavieniai paukščių stebėtojai. Jiems šis renginys tampa graži šeimos tradicija. Šeštadienį įvyko oficialus renginio atidarymas. Dalyvius pasveikino LOD darbuotojai: Laimonas Šniaukšta ir Gediminas Petkus. Stovyklautojams buvo pristatyta renginio programa ir veiklos. Po pristatymo vieni renginio dalyviai pėsčiomis ar automobiliais išvyko į žalvarnių paieškas, kiti liko stovyklauti prie ežero.
Stovyklautojams keliaujant stebėti žalvarnius, Gediminas Petkus papasakojo įdomių faktų apie paukščius – kėkštus, juoduosius čiurlius, varnėnus, genius, zyles ir kt. Supažindino su keletu augalų rūšių, kerpėmis, parodė skruzdžių liūtus, papasakojo apie jų elgseną. Šiais metais ne visi žalvarnių paieškoje dalyvavusieji išpildė savo lūkesčius. Netoli stovyklavietės sunkiau nei kasmet sekėsi stebėti žalvarnius, juos pamatė tik kantriausi. Be žalvarnių greta stovyklavietės buvo galima stebėti, girdėti kitus retus paukščius – uldukus, sketsakalius ir žaliąsias meletas.
Stovyklautojams keliaujant ieškoti paukščių apie juos, įdomių faktų papasakojo Gediminas Petkus. K. Pleitos nuotrauka
Renginio dalyviai keliauja stebėti paukščių. K. Pleitos nuotrauka
Žalvarnių paieška. Gedimino Petkaus nuotrauka
Norintys dalyvavo paukščių stebėjimo turnyre „Žaibas“, kurio metu pėsčiomis dalyviai turėjo užregistruoti kuo daugiau paukščių rūšių aplink stovyklavietės teritoriją. Vakarop visi dalyvavo „Aštriausios akies“ varžybose. Šiose varžybose šiais metais kvietėme dalyvauti komandomis. Stebėtojai per 3 minutes turėjo nuskaityti kuo daugiau žalvarnių žiedų stebėdami žalvarnių nuotraukas iškabintas ant medžių kamienų su žiūronais pušyne. Po aktyvaus linksmo pasibėgiojimo vyko protų mūšis.
Vėliau aktyvaus mąstymo dalyviai rinkosi vakarienei. Kvepėjo visa stovyklavietė nuo ant laužo kepamų dešrelių, kuriomis pavaišino LOD.
Vakarinėje dalyje vyko paukščių stebėjimo turnyro „Žaibas“, „Aštriausios akies“ ir „Protmūšio” apdovanojimai, LOD savanorio L. Šniaukštos pranešimas „Žalvarniai Lietuvoje ir kitose šalyse“, LOD direktoriaus L. Raudonikio naujo projekto skirto žalvarnių apsaugai pristatymas, naktinių drugių stebėjimas su entomologu T. Ūsaičiu.
LOD direktorius Liutauras Raudonikis skaito pranešimą. G. Petkaus nuotrauka
Entomologas, aplinkosaugininkas Tomas Ūsaitis pasakojo apie naktinius drugius, jų stebėjimą ir ekologiją. G. Petkaus nuotrauka
Tomas Ūsaitis. K. Pleitos nuotrauka
Perinčių Lietuvoje žalvarnių būklė
Šie metai žalvarniams Lietuvoje buvo palankūs, pavyko nustatyti 9 perinčių žalvarnių vietas. Visos perinčios poros aptiktos Druskininkų apylinkėse. Šiaurės rytų Lietuvoje perinčių žalvarnių nepavyksta rasti nuo 2019 metų (paskutinė žinoma pora perėjo Utenos rajone 2018 metais, o kitais metais negrįžo).
Dėkojame VĮ Druskininkų miškų urėdijai už šio renginio paramą, o ypač miškininkui Audriui Norkūnui, kuris LOD narių tarpe, be jokios abejonės, yra daugiausia laiko ir energijos skyręs žalvarnio išsaugojimui pietinėje Lietuvoje. Neabejotinai jo pastangos nulėmė, kad mes dar galime Druskininkų apylinkėse grožėtis šiais nuostabiais paukščiais. Taip pat labai dėkojame LOD nariams Laimonui Šniaukštai ir Mildai Šniaukštienei, kurie taip pat prisideda prie šių retųjų paukščių apsaugos. Ir, be abejo, dėkojame visiems „Žalios varnos 2024“ dalyviams už bendras pastangas saugant žalvarnius Druskininkų apylinkėse.
Dalinamės renginio akimirkomis. Nuotraukų autorė Justina Kuliešė.
Taip pat pridedame skaidres skirtas pristatyti naują žalvarinių apsaugai skirtą projektą. Šios skaidrės LOD direktoriaus L. Raudonikio buvo pristatytos renginio metu.
2024-07-23