birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Urvinės kregždės statybvietėse

Smagu pastebėti, kaimynystėje įsikuriančias urvines kregždes (Riparia riparia), kurias šiuo metu galima pamatyti ne tik vandens telkinių pakrantėse, bet ir statybvietėse. Šalia Vilniaus būsimo prekybos centro vietoje, jau nuo seno nukastame šlaite peri urvinės kregždės. Šiuo atveju susisiekus su vystytoju buvo patikinta, kad statybos nebus šiemet vykdomos ir jos spės sėkmingai išsiperėti. Prašėme Lidl apsvarstyti galimybę išsaugoti jų pasirinktą perimvietę, kurią jos naudoja jau ne vienerius metus. Tikime, kad galima darniai sugyventi su gamta ir augančiame mieste. Pastebėję kregždžių būrius ir urvelius žemių krūvose leiskime joms pabaigti perėti, tai trunka iki rugpjūčio mėn antros pusės. Jei darbų neįmanoma atidėti tuomet reikėtų iš anksto pavasarį uždengti aukštas su stačiais šlaitais žemių krūvas, kurias jos galėtų pasirinkti urvų rausimui.

Dėkojame už informaciją LOD narei Eglei Sukackienei.

 

Urvinė kregždė. Eglės Sukackienės nuotrauka

Statybvietėje įsikūrusios kregždės jau maitina savo jauniklius. E. Sukackienės nuotrauka

Kolonija gana didelė. E. Sukackienė

 

Urvinė kregždė

Buveinė

Vandens telkinių pakrantės su besiformuojančiais stačiais krantais, smėlio ir žvyro karjerai, didelės duobės, supilto grunto krūvos, nukasti šlaitai.

Paplitimas ir gausa Lietuvoje

Tinkamose vietose paplitęs paukštis.

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys

Mažiausia iš mūsų krašte aptinkamų kregždžių. Apdaras tamsokas. Viršutinė pusė pilkai ruda. Apačia balta su tamsia plačia juosta krūtinėje. Uodegos iškirptė negili. Patinas dydžiu ir apdaru nesiskiria nuo patelės, ir apdaras išlieka toks pat visus metus.

Nuo panašios langinės kregždės labiausiai skiriasi tamsiu antuodegiu ir pilkai rudu (ne juodu) viršumi. Šie požymiai geriausiai matomi paukščiui skrendant.

Nuo suaugusios šelmeninės kregždės skiriasi maža uodegos iškirpte, baltu pagurkliu ir pilkai ruda kakta bei pilkesniu (ne juodu) viršumi. 

Jaunikliai paukščiai labai panašūs į suaugusius, bet jų viršus neryškiai dėmėtas, lyg žvynuotas. Dėmėtumą formuoja šviesesni (šviesiai rudi) nugaros ir sparnų dengiamųjų plunksnų galai. Iš toli ir paukščiams skraidant šie požymiai nepastebimi, bet bendras bruožas - jaunikliai  šviesesni už suaugusius.

Peri kolonijose stačiuose skardžiuose. Dažniausiai tai esti skardžiai vandens telkinių pakrantėse, o kiek rečiau – karjerai. Tačiau kai kada kolonija įsikuria net nedidelėse šviežiai iškastose duobėse stačiais kraštais. Urvelius paukščiai kasa kojytėmis. Maitinasi vabzdžiais, kuriuos gaudo skraidydamos ore, ypač virš vandens.

Balsas

Gana tyli ir nebalsinga. Tuoktuvių giesmės neturi. Dažniausiai girdimos trumpos bendravimo frazės ""cirp-cirp-cirp…" arba "čžir-čžir-čžir…".


Reti stebėjimai

2024-07-14
Grus grus
2024-07-09
Ixobrychus minutus
2024-07-12
Motacilla citreola
2024-07-12
Ixobrychus minutus
2024-07-11
Falco vespertinus
2024-07-09
Charadrius hiaticula
2024-07-07
Emberiza calandra
2024-07-07
Lophodytes cucullatus
2024-07-06
Acrocephalus dumetorum
2024-07-07
Podiceps auritus