birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Peticija prieš švino naudojimą Europoje

Švinas yra labai toksiškas: Europoje jis jau uždraustas benzine, dažuose ir vamzdžiuose dėl rimtos grėsmės sveikatai. Nėra saugaus švino poveikio lygio. Tačiau jis vis dar plačiai naudojamas šaudymui ir žvejybai.

Kiekvienais metais į Europos aplinką patenka 44 000 tonų švininių šaudmenų ir žvejybos svarelių. Ši nepastebima tarša nuodija mūsų laukinę gamtą, kelia pavojų žmonių sveikatai, teršia vandenį ir dirvožemį bei kelia riziką mūsų augintiniams ir gyvuliams.

2021 m. Europos cheminių medžiagų agentūra pripažino šios problemos rimtumą ir pasiūlė visiškai uždrausti švininių šaudmenų bei žvejybos svarelių pardavimą ir naudojimą Europoje.

Mes raginame ES sprendimų priėmėjus galutinai sustabdyti švino keliamą pavojų, būtent:

  • Europos Komisijos: Pateikite pasiūlymą, kuris efektyviai apribotų švininių šaudmenų ir žvejybos svarelių naudojimą.
  • ES vyriausybės: Palaikykite Europos Komisijos pasiūlymą, kai jis bus pateiktas.
  • Europos Parlamento: Balsuokite už tvirtą pasiūlymą, ribojantį švininius šaudmenis ir žvejybos svarelius.

Kodėl būtina uždrausti šviną dabar:

  • Laukinei gamtai: Kiekvienais metais bent milijonas paukščių miršta kankinančia mirtimi, prariję toksiškus šaudmenis ar žvejybos svarelius. Tai apima kai kurias ikoniškiausias Europos rūšis, tokias kaip gulbės ir ereliai. Milijonai kitų paukščių kenčia nuo švino nuodijimo, patiria skausmą ir stresą, o tai mažina jų išgyvenimo galimybes.
  • Žmonių sveikatai: Naudojant švininius šaudmenis medžioklėje, švino dalelės pasklinda mėsoje, o tai kelia pavojų visiems, kas ją valgo. Švino poveikis ypač pavojingas nėščioms moterims ir vaikams, nes kenkia smegenų vystymuisi ir bendrai sveikatai. Šiuo metu visoje Europoje nuo išvengiamo švino poveikio kenčia milijonas vaikų.
  • Dirvožemiui ir vandeniui: Švininiai šaudmenys ir žvejybos svareliai užteršia dirvožemį ir vandenį, nuodija ištisas maisto grandines, įskaitant ir mūsų pačių, palikdami toksišką paveldą ateities kartoms.
  • Augintiniams: Augintiniai gali apsinuodyti švinu, vartodami pašarą, pagamintą iš užterštos laukinės mėsos, o tai kenkia jų sveikatai ir gerovei.
  • Gyvuliams: Tokie naminiai gyvuliai kaip galvijai ir paukščiai gali praryti šviną, ganydamiesi užterštoje žemėje, o tai kelia pavojų jų sveikatai ir mūsų maisto kokybei.

Visa tai yra išvengiama!

Švininių šaudmenų ir žvejybos svarelių uždraudimas yra lengviausias būdas išvengti taršos. Šiandien yra plačiai prieinamų, efektyvių ir įperkamos kainos netoksiškų alternatyvų.

Dabar yra tinkamas metas galutinai atsisakyti šios toksiškos medžiagos visoje Europoje.

Kartu mes galime padaryti Europą saugesnę ir sveikesnę žmonėms bei gamtai. Pasirašykite šią peticiją ir prisijunkite prie mūsų raginimo nutraukti švino nuodijimą. Švininiai šaudmenys ir žvejybos svareliai nebeturi kelti pavojaus Europos piliečiams, aplinkai ir laukinei gamtai.

 


Reti stebėjimai

2024-12-05
Pluvialis apricaria
2024-12-05
Sylvia atricapilla
2024-12-05
Phylloscopus collybita
2024-12-04
Cygnus columbianus
2024-12-04
Prunella modularis
2024-12-04
Circus cyaneus
2024-12-03
Somateria mollissima
2024-12-03
Hydrocoloeus minutus
2024-12-02
Sylvia atricapilla
2024-12-02
Prunella modularis