birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Pateikiama kovų kolonijų inventorizacijos metodika

Kovų kolonijų inventorizacijos metodika

Bendra informacija.

Kovų kolonijų inventorizacija vykdoma daugumai porų (tikintis visoms, neskaitant pakartotinų dėčių) jau sudėjus kiaušinius, t.y. maždaug nuo balandžio 20 dienos iki gegužės vidurio. Esant ankstyvam pavasariui (kaip šių metų), apskaitas galima pradėti nuo balandžio vidurio ir tęsti iki gegužės 10 d. Esant tam tikroms aplinkybėms (jei galimas apsilankymas kitu, nei nurodyta laiku), galima apskaitas vykdyti ir anksčiau, tačiau ne anksčiau balandžio 1 d., nes kitu atveju būtų surinkti kiek iškreipti rezultatai, nes nebūtų suregistruotos vėlyvos vados, kurios sudaro nemažą perinčių porų procentą kolonijoje.  Be to, patartina apskaitas vykdyti kol medžiai nėra pilnai sužaliavę, nes tuomet lapuočiuose yra sunkiau tiksliai suskaičiuoti lizdus. Tuo tarpu lizdų spygliuočiuose medžiuose apskaitas galima atlikti ir vėliau, tačiau iki birželio 1 d.

Kovų kolonijų inventorizacija bus vykdoma vienerius – 2014 – metus ir apims visą šalies teritoriją, t.y. bus siekiama per vienerius metus suskaičiuoti visas šalies kovų kolonijas. Tam reikalingas visų LOD narių ir kitų gamtininkų bendras suplanuotas ir intensyvus darbas, ir žinoma, geras darbų planavimas. Kad LOD tai gali, rodo paskutinių kelerių metų žiemojančių paukščių visoje šalies teritorijoje apskaitos.

Lauko darbai bus organizuojami sekančiai: bus paskirti (savanoriškumo principu) vienas ar du koordinatoriai kiekvienai šalies savivaldybei, kurie bus atsakingi už kovų kolonijų inventorizaciją šios savivaldybės teritorijoje. Vienas koordinatorius gali organizuoti apskaitas ir keliose savivaldybėse.  Šiuo metu atsiliepė nemažas būrys savanorių, kurie sutiko koordinuoti kovų kolonijų apskaitas daugelyje savivaldybių , bet yra dar kelios savivaldybės be koordinatorių (žiūrėti  pridedamą 2 lentelę (PAPILDYTA)). Taigi, padengta bene pusė Lietuvos teritorijos. Tačiau dar nemažoje šalies savivaldybių dalyje kol kas nėra savanorių-koordinatorių, todėl kviečiame visus LOD narius, saugomų teritorijų direkcijų specialistus bei kitus, gamtai neabejingus žmones imtis šios iniciatyvos ir įsipareigojimo šiems metams. Apie savo apsisprendimą iškart informuokite mus žemiau nurodytais kontaktais. Tikimės, jog visose šalies savivaldybės atsiras savanoriai koordinuoti ar ir atlikti perinčių kovų kolonijų inventorizaciją.

Koordinatoriaus atsakomybei paliekama ar jis darbus atliks savarankiškai, ar kviesis ir organizuos pagalbininkus. Be to, jis atsakingas surinkti savo pagalbininkų (jei tokių bus) apskaitų rezultatus ir LOD sekretoriatui pateikti jau visą medžiagą už tam tikrą savivaldybę. Tačiau,  jei yra norinčių suskaičiuoti perinčių kovų lizdus netoliese savo namų, neapimant platesnių teritorijų, reikia kreiptis į tos savivaldybės koordinatorių ir jį apie tai informuoti, kad jam nebereikėtų vykti į šias vietas. Be to, savo apskaitų duomenis taip pat reikėtų nusiųsti konkrečios savivaldybės koordinatoriui. Taigi, kiekvienas, pagal galimybes, kviečiamas atlikti apskaitas atskirose kolonijose!

Kadangi tai išimtinai LOD iniciatyva ir nėra gautas finansavimas kovų kolonijų inventorizacijai, visos apskaitos atliekamos savanoriškais pagrindais! Už duomenų surinkimo/lauko darbų organizavimą, duomenų surinkimą iš atskirų savivaldybių koordinatorių ir jų apibendrinimą atsakingas yra LOD sekretoriatas. Lauko darbus planuos ir koordinuos LOD sekretoriato ornitologė-ekspertė Eglė Pakštytė: egle686@gmail.com; 8 659 81057. 

Iškilus klausimams dėl kolonijų apskaitų metodikų, kreiptis į:

Liutaurą Raudonikį: liutauras.raudonikis@birdlife.lt; 8 685 62155;
Eglę Pakštytę: egle686@gmail.com; 8 659 81057;
Vytautą Jusį: vros@takas.lt; 8 638 90619.  

Kaip vykdoma apskaita?

Kovų kolonijų paiešką geriausia atlikti automobiliu apvažiuojant rajono gyvenvietes, o miestuose – patikrinant parkus, kapines ir kitas didesnes želdinių grupes. Turint informacijos iš ankstesnių metų, reikėtų patikrinti visas senas, iš anksčiau žinomas kolonijas. Vykdyti kovų kolonijų paiešką reiktų vykdyti labai atidžiai stebint aplinką. Pastebėjus pakelėje  ar kur kitur besimaitinančius kovus, reikia ieškoti kažkur netoliese esančios kolonijos. Mat inkubacijos pradžioje, t.y. balandžio mėn., kovai dažniausiai laikosi kelių km atstumu nuo perėjimo vietų. Miestuose ir gyvenvietėse kovai paprastai kuriasi didesniuose želdinių kompleksuose – parkuose, kapinių želdiniuose, alėjose. Už gyvenviečių ribų kolonijų verta ieškoti laukų giraitėse, vandens telkinių želdinių zonose, želdiniuose šalia sąvartynų, didesnių žemės ūkio kompleksų, pakelėse ir pan. Kartais kovai gali perėti pilkųjų garnių ar baltųjų gandrų kolonijose. Tuomet reikėtų atlikti ir kartu perinčių kitų kolonijinių paukščių lizdų inventorizaciją, surašant jų tuos pačius parametrus kaip ir kovų atveju.
Daug patirties iš praeitos kovų inventorizacijos  turinčio Vytauto Jusio vertinimo, intensyviai dirbant, ypač kartu dviem žmonėms (nes vienas vairuoja, o kitas stebi aplinką arba vienas skaičiuoja lizdus, o kitas rašo), vienam rajonui pilnai patikrinti užtektų 2-3 pilnų dienų.

Kokie parametrai registruojami?

Bendri kiekvienos kolonijos apskaitos duomenys:
1.    Apskaitos data
2.    Stebėtojo(ų) duomenys (v. pavardė, kontaktiniai duomenys: telefono numeris, el. pašto adresas)
3.    Kolonijos tiksli vieta (rajonas, seniūnija, didesnė artimiausia gyvenvietė, vietovės ar gyvenvietės pavadinimas, adresas gyvenvietėje, jei yra galimybė – koordinatės). Jei nurodomos koordinatės, užtenka nurodyti tik rajoną ir gyvenvietės pavadinimą;
Apskaitų metu kiekvienoje kolonijoje reikia užregistruoti šiuos parametrus:
Kolonijos įsikūrimo vieta (miesto želdiniai – parkas, kapinės, pakelės medžiai ir pan.; lauko giraitė, pakelės želdiniai ir pan.);
Užimtų kovų lizdų skaičius – nurodomas bendras suskaičiuotų užimtų ar bent tariamai užimtų lizdų skaičius
 

Medžių, kuriuose susukti lizdai, rūšinė sudėtis – nurodyti kiek bendrai lizdų yra tam tikroje medžių rūšyje – tuopose, beržuose ir t.t., kartu nurodant keliuose tam tikros rūšies medžiuose yra bendras jų skaičius, pvz.: tuopose – 4/59, beržuose – 12/35 ir t.t., kas reiškia, kad 4 tuopose ir 59 lizdai ir t.y.;
Medžių su kovų lizdais skaičius – nurodyti lizdų skaičiaus pasiskirstymą atskirame medyje, pvz., 24 lizdai – 1 medyje; ....; 12 lizdų – 3 medžiai; ........; 9 lizdai – 2 medžiai ir t.t.
Kolonijos įsikūrimo metai (nurodoma, jei žinomi);
Kolonijos naikinimo/reguliavimo istorija – nurodyti, jei žinoma, kad ankstesniais metais buvo naikinami kovų lizdai ar paukščiai, atskirai nurodant šių metų istoriją.

Bendri patarimai apskaitų vykdytojams:

-    Reikėtų pasistengti iš vietinių gauti kiek įmanoma pilnesnę informaciją nuo kada įsikūrusi kolonija ir ar ji nėra naikinama, jei yra, kuriais metais.
-    Skaičiuojant kovų užimtus lizdus patariame juos skaičiuoti ir užrašuose pasižymėti kiekvienam medžiui atskirai, nurodant jo rūšį. Tuomet nesunku bus pateikti visus, aukščiau minėtus parametrus. Todėl pateikiama 1 lentelė (pridedamas failas), pritaikyta duomenų rinkimui lauko stebėjimų metu. Dėmesio, tokia lentelė pildoma kiekvienai kolonijai atskirai!

Parengė:
Liutauras Raudonikis
Vytautas Jusys
Eglė Pakštytė


Reti stebėjimai

2024-04-28
Netta rufina
2024-04-27
Chlidonias hybridus
2024-04-27
Motacilla citreola
2024-04-27
Ficedula albicollis LOFK
2024-04-26
Motacilla citreola
2024-04-27
Circus macrourus
2024-04-27
Emberiza calandra
2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus