Kviečiame susipažinti su projekto ,,LIFE farms for birds” monitoringo rezultatais
Lietuvos ornitologų draugijos ekspertai jau antrus metus iš eilės vykdo tikslinių paukščių rūšių monitoringą projekto „LIFE farms for birds“ (LIFE21-NAT-LT-LIFEfarms for birds, Nr. 101074711) teritorijose. Apskaitų metu skaičiuojamos perinčios griežlės, nykstantys tilvikiniai paukščiai bei kitos atvirų buveinių rūšys - pievų ir šlapynių paukščiai. Monitoringas vykdomas šešiose paukščių apsaugai svarbiose teritorijose (PAST), kur planuojami ar jau įgyvendinami gamtotvarkos darbai: vakarinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje, Nemuno deltos Tulkiaragės polderyje, Kretuono ežero pievose, Svylos upės slėnyje, Sartų regioninio parko Minkūnų pelkėje ir Amalvo polderyje.
Vakarinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje – Kūrinių pievose, Pagilūtės šlapynėje bei Ginučių pievoje iš įgyvendinamo projekto tikslinių paukščių rūšių šiais metais daugiausia buvo fiksuojama griežlių, šiose teritorijose girdėta iki 9 griežiančių patinėlių. Ryškiausi pokyčiai matomi Pagilūtės šlapynėje. Čia jau po pirmųjų atvirų buveinių atkūrimo darbų, per paukščių veisimosi laikotarpį be griežlių stebėta bandanti įsikurti raudonkojų tulikų pora, 4-5 perkūno oželių poros ir 4 poros pempių. Iki projekto įgyvendinimo teritorija buvo apaugusi nendrėmis, krūmais ir medžiais, nebuvo tikslinėms paukščių rūšims tinkamų veisimuisi buveinių. Duomenų apie priešprojektiniu laikotarpiu perėjusių tikslinių paukščių rūšių stebėjimus nėra. Projekto įgyvendinimo pradžioje 30 ha plote atlikti medžių ir krūmų šalinimo darbai, pradėtas ganymas – teritorijoje sezono metu ganosi iki 20 galvijų. Kūrinių pievose yra potencialių buveinių, kurios įgyvendinus gamtotvarkines priemones gali būti tinkamos raudonkojui tulikui. Nors šiuo metu Kūrinių pievose perinčių raudonkojų tulikų neaptinkama, tačiau tikimasi, kad tęsiant pievų geros būklės atkūrimo darbus, per kelerius metus jų bus sulaukta.
Raudonkojis tulikas (lot. Tringa totanus). Renato Jakaičio nuotrauka.
Švenčionių rajone esančios Kretuono ir Žemaitiškės pievos, kuriose vykdomos projekto veiklos, sudaro rytinę PAST „Kretuono ežeras“ teritorijos dalį. Atliekant tikslinių perinčių paukščių apskaitas, šios rūšys buvo registruojamos Kretuono ežero Didžiojoje saloje ir paežerės pievose, kuriose išliko tinkamos buveinės. Iki projekto veiklų įgyvendinimo PAST „Kretuono ežeras“ apie perinčių griežlių stebėjimus duomenų nėra. 2023-2024 metais jau užfiksuoti 3-4 griežiantys patinėliai. Taipogi saloje stebėti raudonkojai tulikai (12-15), paprastieji griciukai (10), stulgys bei kitos atvirų buveinių paukščių rūšys, įskaitant 22 poras paprastųjų pempių, po porą remezų, perkūno oželių ir didžiųjų baublių. Įgyvendinus palankaus hidrologinio režimo atkūrimą, toliau palaikant gamtotvarkinius darbus bei ganymą, bendras tikslinėms rūšims tinkamas plotas šiame PAST padidės ir tai užtikrins paukščių populiacijos stabilumą.
Įgyvendinant projekto veiklas Svylos upės slėnyje, esančiame Ignalinos rajone, buvo atlikti aukštos žolinės ir sumedėjusios augalijos šienavimo darbai, taip pat pradėti ganymo darbai. Dėl pavasarinio potvynio ilgai išlaikyto aukšto vandens lygio, stebėti neigiami paukščių lizdaviečių formavimosi pokyčiai, tačiau perėjo griežlės (girdėta iki 8 griežiančių patinų), stulgiai (2) ir paprastieji griciukai (stebėtas 1 neperintis indv.). Taip pat veisimosi laikotarpiu aptiktos kitos atvirų buveinių paukščių rūšys: paprastoji pempė (2-3 poros), perkūno oželis (3 poros), didysis baublys (1 pora), gulbė giesmininkė (1 pora), geltongalvė kielė (2 poros) ir švygžda (2 indv.).
Tulkiaragės polderis, esantis Šilutės rajone, šalia Krokų lankos ežero, yra įtrauktas į PAST „Nemuno delta“ teritoriją ir apima pavasariniais potvyniais užliejamas pievas. Dviejuose po 70 ha ganymo plotuose 2023–2024 m. užfiksuota iki 6 griežiančių griežlių patinų. Deja, paukščių veisimosi sezono pradžioje dėl pavasarinio potvynio ilgai laikėsi pernelyg aukštas vandens lygis, tad buveinės nebuvo tinkamos pievų paukščių lizdavietėms. Iš kitų atvirų buveinių rūšių šiais metais stebėtos 4 poros pempių, 2 poros perkūno oželių bei rečiausias Europos giesmininkas - meldinė nendrinukė. Atkūrus atviras pievų ir šlapynių plotus bei reguliariai juos prižiūrint, teritorija gali tapti tinkama stulgiams, griciukams, raudonkojams tulikams, gaidukams ir kitoms saugomoms rūšims. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu atlikti nendrių ir krūmų šienavimo darbai bei į ganymo plotus išleisti 20 galvijų.
Griežlė (lot. Crex crex). Renato Jakaičio nuotrauka.
Sartų regioniniame parke esančioje Minkūnų pelkėje iš tikslinių rūšių 2023-2024 m. aptikti stulgiai, tačiau teritorija gali būti tinkama ir raudonkojui tulikui, gaidukui bei griežlei. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu čia vykdomi nendrių ir krūmų šienavimo darbai, taip pat atlikti šlapynių hidrologinio režimo atkūrimo darbai - įrengtos dirbtinės sausinimo kanalų patvankos. Jau kitais metais numatoma įkurti galvijų bandą, kuriai besiganant bus prisidedama prie čia esančio durpyno ekosistemos išsaugojimo.
Amalvo polderis – projekto teritorija, esanti PAST „Žuvinto, Žaltyčio ir Amalvo pelkės“. Ją sudaro pavasario potvynių užliejamos pievos, išraižytos sausinimo kanalais, o apie trečdalis teritorijos apaugusi nendrėmis ir krūmais. 2023 m. čia buvo aptiktos griežlės (iki 3 porų), o 2024 m. perėjo ir pora raudonkojų tulikų. Atkūrus didesnius atvirų pievų ir šlapynių plotus bei juos reguliariai prižiūrint teritorija gali būti tinkama stulgiui, paprastajam griciukui, gaidukui ir kitoms saugomoms atvirų pievų bei šlapynių paukščių rūšims. Pavasarinių migracijų laikotarpiu čia stebimi gausūs gaidukų ir kitų tilvikinių paukščių būriai.
Nors kai kuriose projekto teritorijose pastebimas perinčių tikslinių paukščių skaičiaus didėjimas, stabiliai geros būklės atviroms buveinėms susiformuoti prireiks daugiau laiko. Kalbant apie projekto pažangą, dar anksti tikėtis akivaizdžių rezultatų, nes projekto gamtotvarkinės veiklos pradėtos praėjusiais metais. Matomi pokyčiai, rūšių gausėjimas ir naujų rūšių atsiradimas paprastai pasireiškia po kelerių metų.
Projekto „LIFE Farms for Birds“ naujienas kviečiame sekti Facebook paskyroje:
https://www.facebook.com/LifeFarmsforBirds
2024-10-30
Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Šiame straipsnyje išreiškiamas požiūris yra vien tik jo autoriaus ir nebūtinai atspindi oficialią Europos Sąjungos ar CINEA nuomonę. Nei Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA), nei Europos Sąjunga nėra atsakingos už straipsnyje teikiamos informacijos panaudojimą.