birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Inkilų dieną Lietuvos ornitologų draugija svečiavosi Vilniaus lopšelyje – darželyje "Gintarėlis"

Lopšelyje – darželyje „Gintarėlis“ kovo 18 d. kartu su Lietuvos ornitologų draugija tęsė savo pradėtą darbą –ugdyti vaikų meilę gamtai, o ypač artimiausiems vaikų draugams - paukščiams. Darželyje vėl svečiavosi ornitologas Gediminas, jis papasakojo vaikams apie netoliese esančio Jamonto parke dažnai sutinkamas paukščių rūšis: kėkštus, varnėnus, didžiąsias ir mėlynąsias zyles, didžiuosius marguosius genius, taip pat apie lopšelio – darželio  teritorijoje stebimas kregždes, čiurlius. Labai vaizdžiai vaikai susipažino su kai kurių rūšių paukščių gyvensena, pamatė nufilmuotus vaizdus kaip kregždės, zylės maitina savo jauniklius, kaip migruoja varnėnų „debesys“, kokie inkilėliai jiems tinka. Nuo pernai ir ankstesnių metų iškelti inkilai darželio teritorijoje buvo kruopščiai patikrinti ir išvalyti. Vaikai sužinojo, ir pamatė kodėl reikia valyti paukščių namelius. „Paukšteliams grįžtant“ renginio metu vaikai ir pedagogai buvo kviečiami prisijungti prie tarptautinio projekto gyvasis pavasaris. Daugiau informacijos apie šį projektą  www.springalive.net

Renginio tikslas – inkilų kabinimo šventė, skirta devyniasdešimtam paukščių pavasariui. Lygiai prieš 90 metų buvo surengta pirmoji paukščių diena, kurios iniciatorius buvo žymiausiais Lietuvos gamtininkas profesorius Tadas Ivanauskas.

Foto įspūdžiai:

Paskaita apie inkilus

Vaikai stebėjo kaip yra valomi inkilai

Renginio dalyviai

Gyvasis pavasaris (Spring Alive) – tai paukščių stebėjimų apžvalga. Jūsų dėka mes kasmet galėsime stebėti pavasario atgimimo eigą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Dalyvavimas šiame projekte yra labai paprastas ir gali tapti dideliu malonumu. Viskas, ką Jums reikės atlikti, tai užregistruoti savo pirmuosius kai kurių paukščių rūšių stebėjimus internete. Mus domina Jūsų stebėjimai, kada pasirodė pirmoji šelmeninė kregždė, čiurlys, gegutė, baltasis gandras ir savo spalvomis džiuginantis bitininkas.

Jūsų stebėjimai labai svarbūs!

Naudojant Jūsų pateiktus duomenis www.springalive.net svetainėje yra kuriami žemėlapiai, kuriuose galima stebėti, kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, galime paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione. Svarbiausia tai, kad remiantis Jūsų stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius. 

Pasaulinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife international šiuo projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir, kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vykstančio projekto. Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui,  iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės - informacinės medžiagos ir ją panaudoti per užsiėmimus. Gyvasis pavasaris ir toliau populiarėja tarp gamtai neabejingų žmonių.

 

Faktai: 

2012 m. visoje Europoje buvo užregistruoti  net 173 140 stebėjimai! 

Viso dalyvavo 40 šalių! Tarp jų ir Lietuva

Kokį atstumą skrendant į šiltuosius kraštus tenka įveikti baltajam gandrui?

Kaip šelmeninę kregždę atskirti nuo čiurlio? Kokiu greičiu gali skristi čiurlys? Ar suka lizdą gegutė? Ar bitininkai lankosi Lietuvoje?  

Atsakymus į šiuos klausimus, ir kitokių įdomybių rasite  mūsų svetainėje www.springalive.net 

Lietuvos ornitologų draugija koordinuoja šį projektą Lietuvoje. Kviečiame visus dalyvauti!

       

 

 

 

 

 

]]>

Reti stebėjimai

2024-04-29
Chlidonias hybridus
2024-04-29
Chlidonias leucopterus
2024-04-29
Chlidonias leucopterus
2024-04-29
Sylvia borin
2024-04-27
Branta bernicla
2024-04-28
Anser brachyrhynchus
2024-04-29
Oriolus oriolus
2024-04-28
Netta rufina
2024-04-27
Chlidonias hybridus
2024-04-27
Motacilla citreola