birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Atnaujinta LPPA duomenų rinkimo aplikacija – kviečiame išmėginti

Visuotinio LOD narių susirinkimo metu draugijos nariams buvo pristatyta atnaujinta Lietuvos perinčių paukščių atlaso (LPPA) duomenų rinkimo aplikacija, kuri buvo patobulinta atsižvelgiant į duomenis vedančių draugijos narių pateiktus pageidavimus. Dabar aplikacija gerokai patogesnė tiems LPPA duomenų teikėjams, kurie pirmenybę teikia ne popierinių duomenų formų pildymui, o darbui „on-line“ režimu. Naujosios aplikacijos galimybės leidžia greitai sužinoti konkrečiame atlaso kvadrate jau įvestas paukščių rūšis, peržvelgti savo ir kitų vartotojų įvestas rūšis bei sužinoti jų statuso kategorijas, o taip pat pamatyti ir iš karto įvesti naujas, niekieno dar neįvestas paukščių rūšis.
Prisijungimo prie LPPA aplikacijos tvarka išliko nepakitusi – naujosiomis galimybėmis gali naudotis visi aplikacijos naudotojai. Didžiausias skirtumas – vietoje anksčiau naudoto mygtuko „Naujas stebėjimas“ atsiradęs įrankis „Stebėjimų valdymas“. Paspaudus šį mygtuką vartotojams rodomas naujas informacinis skydelis, kuriame iš pradžių rodomas vienintelis įrankis, leidžiantis pasirinkti ir aktyvuoti norimą LPPA kvadratą. Kol aktyvus kvadratas nepasirinktas, vartotojas dešinėje esančiame žemėlapyje gali matyti visus savo įvestus taškus.     
Pasirinkus (aktyvavus) kvadratą, aplikacijos kairėje pusėje esančioje lango dalyje bus pateikiama išsami informacija apie aktyviame kvadrate esančius įrašus. Rekomenduojame naudojant stebėjimų valdymo įrankius pasirinkti jus dominančią informaciją ir atlikti tolimesnius veiksmus. Sugeneravę atitinkamą rūšių sąrašą sistemos naudotojai gali peržiūrėti visus aktyviame kvadrate įvestus taškus ir redaguoti savo įvestus įrašus.

Norint įvesti naują tašką, galima rinktis mygtuką „Naujas stebėjimas“, arba pasirinkus „Trūkstami stebėjimai“, pateikiamame paukščių rūšių sąraše surasti norimą įvesti rūšį ir pasirinkti  prie jos esančią nuorodą „Įvesti“. Abiem atvejais aktyvuojamas taško padėjimui ir informacijos įvedimui skirtas įrankis, tačiau renkantis rūšį iš neįvestų rūšių sąrašo informacijos įvedimo lange automatiškai bus įrašomas pasirinktos rūšies pavadinimas.
Duomenų įvedimo langelis papildytas nauju lauku – „Gausos kategorija“ kur, pagal LPPA metodiką, stebėtojas pasirenka vieną iš geriausiai konkrečios paukščių rūšies gausą kvadrate atitinkančią kategoriją.  Anksčiau buvusiame ir atnaujintoje aplikacijoje likusiame „Gausos“ lauke galima įvesti konkrečioje vietoje nustatytą retesniųjų paukščių gausą. Šį lauką prašome pildyti tik tuo atveju, jei tam tikroje teritorijoje, pvz. ežere, konkrečiam kvadratui priklausančioje upės atkarpoje, miške, gyvenvietėje ar pan., nustatėte tikslią tam tikros rūšies gausą. Taip pat norime atkreipti dėmesį į tai, kad svarbiausias LPPA duomenų rinkimo vienetas yra UTM gardelės 10x10 km dydžio kvadratas, todėl gausos duomenis reikia vertinti konkrečiam kvadratui priskirtinos teritorijos dalyje. Pavyzdžiui, jei didesnis ežeras, ar miškas priklauso dviems greta esantiems kvadratams, gausumas vertinamas abiejose buveinės dalyse ir pateikiamas dedant taškus abiejuose kvadratuose.
Naujiems LPPA aplikacijos vartotojams primename kokius duomenis reikia pateikti visuose duomenų įvedimo lango laukuose:
•    Data – išskleidus meniu kalendoriuje reikia pasirinkti ir spustelti reikiamą dieną, arba įvesti ranka (MMMM-MM-DD);
•    Rūšis – padėjus kursorių lauke ir pradėjus rašyti lietuvišką, lotynišką ar anglišką pavadinimą programa siūlo artimiausius variantus, kuriuos galima rinktis naudojant kompiuterio klaviatūros rodykles, o įvesti pasirinktą – paspaudus „Enter“; naudojant nuorodą „Įvesti“ iš kvadrate dar neįvestų rūšių sąrašo, rūšies pavadinimas įrašomas automatiškai);
•    Statusas – iš sąrašo pasirinkti vieną iš 17 paukščio statuso kategorijų;
•    Gausa – įvesti tikslų rūšies porų skaičių konkrečioje vietoje (miške, ežere, gyvenvietėje, tvenkinyje ir pan.), kurioje vykdyti stebėjimai ir dedamas taškas;
•    Gausa (kategorija) – pasirinkti iš sąrašo vieną iš geriausiai rūšies gausą aktyviame kvadrate atitinkančių kategorijų.
Privalomi yra tik „Rūšies“, „Statuso“ ir „Gausos (kategorijos)“ laukai. Atkreipkite dėmesį į „Tikslios vietos“ žymą po „Gausos (kategorija)“ lauku. Jei padėtas taškas yra apytikriai toje vietoje kur rūšis ir buvo stebėta, „Tikslios vietos“ laukelį palikite pažymėtą. „Varnelę“ jame reikia nuimti tik tuomet, jei naujų stebėjimų taškus dedate „kvadrato tikslumu“, tai yra tašką dedate bet kurioje jūsų tiriamo kvadrato vietoje.
Duomenys įvedami paspaudus mygtuką „Išsaugoti“ arba paspaudus iššokančio lango uždarymo mygtuką. Sėkmingai įvedus duomenis žemėlapyje turi likti raudonas taškas, ant kurio užvedus pelės žymeklį ir jį paspaudus, iškviečiamas duomenų įvedimo langas su įvesta informacija. Iššokančiame lange paspaudus mygtuką „Pašalinti“ taškas ir jo atributiniai duomenys (vartotojo anksčiau įvesta informacija) iš duomenų bazės ištrinami.
Tikimės, kad visi atlikti papildymai bus patogūs ir paspartins jūsų surinktų duomenų įvedimą, todėl kviečiame visus naujausius savo stebėjimus pateikti naudojantis LPPA aplikacija. Jei dar nesate aplikacijos vartotojas, ar turite minčių dėl aplikacijos tobulinimo – parašykite LPPA duomenų rinkimo darbus koordinuojančiam LOD sekretoriato darbuotojui Gintarui Riaubai el paštu gintaras.riauba@birdlife.lt.
Žemiau pateikiame pagal LPPA aplikacijoje esančius duomenis parengtus LPPA žemėlapius, kurie atspindi stebėtojų aktyvumą nuo pat aplikacijos darbo pradžios. Žemėlapyje atskiruose kvadratuose skaičiais nurodytas tame kvadrate įvestų įrašų skaičius – visų stebėtojų įvestų taškų skaičius, kuris parodo kvadrate dirbančių stebėtojų aktyvumą, o kvadrate esančių rūšių skaičių atspindi tik iš dalies.

Nuotraukos

Reti stebėjimai

2024-05-16
Motacilla citreola
2024-05-16
Sterna paradisaea
2024-05-16
Circus macrourus
2024-05-16
Emberiza calandra
2024-05-15
Ixobrychus minutus
2024-05-16
Ixobrychus minutus
2024-05-14
Ixobrychus minutus
2024-05-08
Motacilla flava thunbergi
2024-05-04
Coracias garrulus
2024-05-15
Arenaria interpres