Pasirodė vasaros šaukliai - čiurliai

Paskutinė balandžio diena mūsų nepaliko be dovanų. Vakar (balandžio 30 d.) sugrįžo pirmieji mūsų vasaros šaukliai - juodieji čiurliai (Apus apus) (V. Paškevičius). Praėjusiais metais pirmieji juodieji čiurliai stebėti tik diena vėliau - gegužės 1. Turbūt be šių paukščių miestas vasarą neįsivaizduojamas - kas gyvenat mieste turbūt atsibusti be čiurlių cypimo vasaros rytais neįsivaizduojama. Juodieji čiurliai yra tikri skraidymo virtuozai.
Čiurliai nutupia ir neskraido tik tada, kai peri, tad pirmus 2 metus, kol subręsta ir pradeda perėti šie paukščiai po pirmojo savo skrydžio taip ir nenutupia. Čiurliai net skraidydami miega,
Pastaraisiais metais čiurlių sugrįžimas ne tik džiugina, bet ir liūdina, žinant, kad renovuojant pastatus sunaikinamos čiurlių perėjimo vietos. Lietuvos ornitologų draugija juodąjį čiurlį buvo paskelbę 2016 metų paukščiu, siekiant atkreipti dėmesį į juodųjų čiurlių lizdaviečių naikinimą renovuojant pastatus ir vykdomus renovacijos darbus čiurlių perėjimo metu. Nors čiurlio metai pasibaigė, pastebėję vykdomus namų renovacijos darbus čiurlių perėjimo metu ar pastebėję, kad užmūrijami čiurliai savo perėjimo vietose, nelikite abejingi ir praneškite, viešinkite tokius atvejus. Kai žmogus sukelia pavojų paukščiams ir tenka kažką padaryti dėl to, kad išspręstų iškilusias problamas, girdžiu tokias žmonių nuomones, kad čia tik paukščiai, susiras, kur perėti kitur, blogas paukštis, kuris nesugeba susirasti kitos vietos, mums reikia gyventi patogiau ir t.t., tačiau žmonės, kurie taip kalba tikrai nenorėtų būti užmūryti ir pasmerkti mirčiai, kaip elgiamasi su čiurliais. Kai problemos liečia paukščius, o ne žmonės, daugumai sunku suprasti jas. Jei taip nutiktų žmogui būtų panaši situacija: grįžta žmonės iš ilgos kelionės į namus ir randa savo namą visą užmūrytą - pro niekur neįeisi, daužykis kur tik nori, jokios plyšio įeiti, o šalia stovi žmogus rodantis atitinkamus pirštus ir sako: skrisk iš čia, aš noriu gyventi geriau, o tu daryk ką nori. Manau nemaloni situacija būtų. Ši tai dar nieko, bet, jeigu kas ateitų ir užmūrytų namus su visa šeima namo viduje ir būtum pasmerktas mirčiai - turbūt baisiausias siaubo fimo scenarijus. Bet męs taip elgiamės su čiurliais. Tad nelikite abejingi šiai problemai. Čiurlių gyvybės neturi tapti mūsų patogaus gyvenimo kaina.

Juodasis čiurlys @ Vilius Paškevičius

Jau pastebėjai juodąjį čiurlį? Suvesk savo pirmąjį stebėjimą čia: http://www.springalive.net/lt-lt/migrations/addnew

 


Reti stebėjimai

2018-12-11
Podiceps grisegena
2018-12-11
Anas crecca
2018-12-11
Linaria cannabina
2018-12-11
Turdus iliacus
2018-12-09
Erithacus rubecula
2018-12-10
Sturnus vulgaris
2018-12-10
Turdus iliacus
2018-12-10
Somateria mollissima
2018-12-09
Ardea alba
2018-12-09
Eremophila alpestris