birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Nauja LOD iniciatyva – paukščių pažinimo kursai pažengusiems

                     Neseniai LOD portale skelbėme registraciją į 2017 m. norvegų Nord universiteto organizuojamus paukščių pažinimo kursus, kuriuose norintieji turės galimybę susipažinti su didžiąja dalimi Lietuvoje sutinkamų paukščių, išmokti juos pažinti bei įgauti žinių apie paukščių apskaitų metodikas bei LOD iniciatyvas šioje srityje. Šie kursai sėkmingai vykdyti jau dvejus metus, kuomet nemažas būrys mokymų dalyvių įgavo žinių, kurias dabar jau sėkmingai tobulina savarankiškai.

                     Matydami, jog po pirmųjų metų dalyviai dažnai dar nesijaučia pakankamai stiprūs savarankiškai stebėti paukščius ar vykdyti apskaitas, LOD nusprendė pratęsti šiuos mokymus ir savo iniciatyva bei savo lėšomis organizuoti antrų metų paukščių pažinimo kursus. Tai būtų savotiška sparnuočių pažinimo įgūdžių tobulinimo antra, aukštesnė pakopa. Skirtingai nuo pirmų metų kursų, didesnis dėmesys būtų skiriamas sunkiau identifikuojamoms rūšims tiek pagal išvaizdą, tiek pagal balsus, taip pat didesnis dėmesys bus skiriamas praktiniams paukščių stebėjimų, apskaitų ar net tyrimų įgūdžiams gilinti.

Poliarinė žuvėdra (Sterna paradisaea). Mariaus Karlono nuotrauka.

                     Antraisiais mokymų metais kursai vyktų panašia tvarka, kaip ir pirmiasiais. Skirtingais metų sezonais, vieną ar du kartus per mėnesį, įvairiose Lietuvos vietose vyks mokymai, kurių metu bus gilinamasi ne tik į sunkiau atpažįstamas, bet ir rečiau sutinkamas paukščių rūšis. Didesnis dėmesys bus skiriamas vandens, plėšriesiams, tilvikiniams, geniniams paukščiams, kirams, rečiau sutinkamiems ar sunkiau atpažįstamiems smulkiems giesmininkams ir kt. Bus tobulinamos ir paukščių balsų (ne tik jų giesmių) identifikavimo žinios.  Kursų metu taip pat bus daugiau išsamios informacijos apie LOD vykdomas apskaitas: LPPA, įprastų paukščių gausos monitoringo, ŽVPA, „Metų paukščio“ akcijos ir kt. Kursų dalyviai bus supažindinami su šių apskaitų tikslais, specifika ir apmokomi jas vykdyti savarankiškai.  Į antrų metų kursus kviečiami visi pirmųjų metų kursantai, kurie pareikš norą tobulėti toliau ir kursų pabaigoje prisijungti prie vykdomų LOD iniciatyvų ar savo individualiais stebėjimais plėsti žinias apie Lietuvos paukščių paplitimą bei gausą juos skelbiant viešai. Neužpildžius grupės iš pirmųjų metų dalyvių (kadangi ne visi jų po pirmųjų metų nusprendžia toliau gilinti savo žinias apie paukščius ar įsijungti į LOD inicijuojamus stebėjimus) planuojame kviesti ir turinčius panašaus lygio žinias apie paukščius stebėtojus, visų pirma iš esamų LOD narių arba saugomų teritorijų darbuotojų. Pastarųjų įsitraukimas į LOD vykdomas iniciatycas būtų itin svarbus, kadangi šiuo metu daugelyje saugomų teritorijų specialistų tarpe jaučiama paukščių pažinimo patirties stoka, jie neįsitraukia į įvairias LOD ar net tarptautines apskaitų iniciatyvas arba jų sukaupti apie paukščius duomenys nepasiekia draugijos.

Praktiniai užsiėmimai. Mariaus Karlono nuotrauka.

Trumpa informacija apie planuojamus kursus:

  • Skirtingais metų laikais įvyks 10 mokymų, kurių trukmė – vienas savaitgalis – pradedant  nuo penktadienio vakaro arba šeštadienio ryto.
  • Didžioji dalis kursų vyks pavasarį, kuomet paukščiai būna aktyviausi, tačiau dalis mokymų vyks ir rudeninės migracijos metu (rugpjūčio-spalio mėn.) bei žiemą.
  • Kursų metu dalyviai turi būti pasiruošę nueiti iki 10 kilometrų per dieną.
  • Transportu ir kelione iki mokymų vietos dalyviai pasirūpina patys. Nebrangią nakvynę su minimaliomis buitinėmis sąlygomis organizuos LOD, tačiau už ją susimokėti turės kursų dalyviai.
  • Dalyviai bus mokomi kursų metu ir bendraujant specialiai tam sukurtoje FB grupėje.
  • Žinias dalyviai įgaus praktinių ir teorinių užsiėmimų metu (stebėjimai lauko sąlygomis ir prezentacijos patalpose).
  • Dalyviai turės galimybę gilinti žinias ir individualiai - www.birdid.no  svetainėje. Taip pat bus ruošiami testai žinių patikrinimui, nustatant silpniausias paukščių pažinimo vietas (tame tarpe ir individualias) ir jas tobulinant.
  • Grupės dydis iki 20 dalyvių.
  • Kursus sėkmingai pabaigę ir egzaminą išlaikę dalyviai gaus tai patvirtinantį sertifikatą, taip pat specialią atridutiką.

 

   Visi, norintys dalyvauti minėtuose mokymuose, registruokitės iki vasario 15 el. paštu: marius.karlonas@birdlife.lt . Primename, jog pirmenybė bus teikiama pirmų metų kursus sėkmingai pabaigusiems dalyviams. 


Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus