birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Europoje minima „Žalioji savaitė“

 „Žaliajai savaitei“ paminėti – paukščių stebėjimo varžybos

Europos Komisija ir gamtinės organizacijos jau nebe pirmą kartą paskutinę gegužės mėnesio savaitę skelbia „žaliąja“ (angl. „Green week“), tuo siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkosaugines aktualijas Europos Sąjungos (ES) šalyse. 2016 metų žaliosios savaitės tema – investicijos į „žalesnę“ ateitį. Čia ypač didelis dėmesys skiriamas žemės ūkio „žalinimo“ politikai, subalansuotai miškininkystei, jūros ir kitų gamtinių išteklių naudojimui. Todėl ypač didelis dėmesys skiriamas gamtos apsaugai. „Žaliosios savaitės“ metu oficialios institucijos ir gamtinės organizacijos stengiasi atkreipti dėmesį į mus supančios gamtos apsaugos problemas, diskutuoti jų sprendimo klausimais, kviečiant plačiąją visuomenę aktyviai dalyvauti šiame procese. Tam organizuojamos tarptautinės gamtininkų konferencijos, įvairūs renginiai, akcijos ir pilietinės iniciatyvos, skirtos gamtosauginių aktualijų sprendimui bei viešinimui.

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) šios tarptautinės iniciatyvos metu siekia daugiau sužinoti apie mūsų šalies šiaurinių rajonų ornitofaunos ypatumus, kas labai svarbu siekiant geresnės jų apsaugos. Tuo tikslu organizuojamos 24 valandų paukščių stebėjimo varžybos „Maratonas24“, kurių tikslas surinkti daugiau duomenų apie įvairių paukščių rūšių paplitimo ir pasiskirstymo ypatumus Radviliškio, Pakruojo, Joniškio, Akmenės, Šiaulių ir Kelmės rajonuose. Todėl kviečiame visus paukščiais besidominčius žmonės jungtis prie labiau patyrusių ornitologų ir kartu daugiau sužinoti apie Šiaurės Lietuvos sparnuočius. Šiame regione iki šiol išliko dideli pelkynų plotai, derlingų miškų masyvai, natūralių upelių slėniai. Čia taip pat surasime paukščiams patrauklius žuvininkystės tvenkinius, žmogaus veiklos suformuotus karjerus, atsikuriančius durpynus. Šis regionas tikrai ypatingas, todėl neabejotinai galima pritarti vieno šveicarų ornitologo minčiai, jog čia – Europos paukščių rojus!

Pilkosios gervės. M. Čepulio nuotrauka.

„Maratono24“ varžymų metu bus renkama informacija Perinčių paukščių atlasui

Gegužės 20-22 d. Šiaurės Lietuvoje vyks paukščių stebėjimo varžybos „Maratonas24“. Varžybos išskirtinės savo formatu – dalyvių komandos 24 valandas praleidžia ieškodamos paukščių, registruodamos juos, o maratoną laimi komanda, pastebėjsi daugiausiai rūšių. Tokį renginį Lietuvos ornitologų draugija organizuoja jau penktą kartą. Šios varžybos pasižymi tuo, jog vyksta pavasarį, kai dauguma paukščių jau yra grįžę į veisimosi vietas. Todėl varžybų metu registruojamos vietinės, mūsų krašto sparnuočių rūšys. Organizuojant šį maratoną tuo pačiu siekiama atkreipti dėmesį į mažiau ištirtas Lietuvos vietoves ir daugiau dėmesio skirti naujoms šalies paukščių perimviečių paieškoms. Todėl šios varžybos tampa svarbios ir gamtosaugine prasme.

Šiemet varžybos vėl bus derinamos su prasminga ir įdomia veikla – duomenų Perinčių paukščių atlasui rinkimu. Tam parinktas vienas įdomiausių ornitologiniu požiūrių regionų, kuriame yapč trūksta duomenų apie perinčius paukščius – Rytų Žemaitija ir Šiaurės Lietuva. Šis kraštas yra nepelnytai pamirštas ornitologų, nes dėl didelės buveinių įvairovės, jų specifiškumo, čia aptinkama didelė perinčių paukščių rūšių įvairovė, įskaitant daugybę retų ir nykstančių rūšių. Dėl mažo ištirtumo, regionas tampa ypač įdomus naujų atradimų požiūriu.

Kodėl ornitologams verta dažniau apsilankyti Šiaurės Lietuvoje?

Turbūt didžiausias regiono išskirtinumas yra unikalūs, seni, palyginti mažai nusausinti derlingi miškai, besiribojantys su natūralių pievų fragnmentais (Gedžiūnų, Gubernijos, Aukštelkos, Gringalių, Pašilių, Ramygalos, Žagarės). Pastaraisiais metais juose rastos gausiausios šalyje mažųjų erelių rėksnių perimvietės, tirtuose atskiruose miškuose aptikti visi mūsų krašte sutinkami geniai. Bene dažniausiai Lietuvoje čia galima išgirsti ir tetervinų burbuliavimą, atvirose aukštapelkėse – dirvinių sėjikų švilpčiojimą, o durpynuose ir pelkėse tikučių treles. Vertinant gamtines buveines labai tikėtinas uralinių ir žvirblinių pelėdų, stulgių, kitų tilvikų ar retų paukščių rūšių aptikimas. Realiai šiam regionui būdingi vieni vertingiausių ornitofaunos požiūriu miškai Lietuvoje.

Taigi kviečiame visus šalies ornitologus dalyvauti LOD organizuojamame renginyje „Maratonas24“ ar savo laiką skirti šio regiono ornitofaunos stebėjimams. 

Karktu atnaujinkme Perinčių paukščių atlasą!

Registracija į varžybas pratęsiama iki gegužės 19 d. Apie varžybas daugiau onformacijos rasite ankstesnėje naujienoje http://www.birdlife.lt/visi-pauksciu-stebetojai-susitinka-varzybose-marat.


Reti stebėjimai

2024-04-25
Motacilla cinerea
2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca