birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Lietuvos ir užsienio ornitologai varžėsi paukščių ralyje 2019

Praėjusį savaitgalį pamaryje praūžė jubiliejinis, 20-asis Paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios 2019”. Šiais metais jau tradiciniu tapęs renginys buvo skirtas spalio 12 d. minimai Pasaulinei migruojančių paukščių dienai. Jos šių metų tema – „saugom paukščius mažindami plastiko taršą“. Virš 600 organizuotų renginių 70-yje pasaulio šalių siekiama atkreipti pasaulinės visuomenės dėmesį į didžiulę plastiko taršos problematiką, kurį daug žalos pridaro ir migruojantiems paukščiams (https://www.youtube.com/watch?v=1NiiHfhShSk&t=11s). Paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios 2019“ yra vienas jų.  Daugiau informacijos apie tai rasite: www.worldmigratorybirdday.org.

Kaip ir kiekvienais metais, renginys sulaukė didelio Lietuvos ir užsienio paukščių stebėtojų dėmesio. Šiais metais varžybose dalyvavo 23 paukščių stebėtojų komandos, iš jų 7-ios atvykusios iš gretimų šalių (3 - lenkų, 2 - latvių, 1 - estų, 1 - suomių). Taip pat pora mišrių tautybių komandų. 

Kaip ir įprastai, renginio atidarymas ir registracija įvyko penktadienio vakarą Kintų žuvininkystės tvenkinių turizmo komplekso „Mėlynasis Karpis“ salėje. Atidarymo metu LOD direktorius Liutauras Raudonikis pasveikino visus atvykusius į jubiliejinį paukščių stebėtojų ralį ir aptarė svarbiausias taisykles bei svarbius niuansus šių metų varžybose. Netrukus po atidarymo dalyviai išskubėjo į kambarius planuotis varžybų dienos strategijos ir ilsėtis prieš svarbią dieną.

   Ankstyvą šeštadienio rytą, 7 valandą prasidėjo varžybos, kurios truko lygiai 12 valandų. Varžybos nedžiugino orų sąlygomis, buvo itin vėjuota ir lietinga diena, kuri labai apsunkino stebėjimo sąlygas. Pirmomis ryto valandomis paukščių migracija beveik nevyko, todėl komandoms teko ekspromtu keisti jau nusistovėjusias varžybų strategijas. Gerokai po pietų, lietus ir vėjas aprimo ir paukščiai šiek tiek suaktyvėjo, taigi kantriausios ir atkakliausios komandos susifokusavusios į šį laikotarpį, vis tik, sugebėjo pasiekti neblogų rezultatų ir atrasti įdomesnių paukščių rūšių.

Išvargę po sunkios ir įtemptos dienos, lygiai 19 valandą komandų nariai pridavė savo stebėtų paukščių sąrašus, o varžybų organizatoriai suskubo juos suvesti į sistemą. Valandėlę atsipūtę, pasikeitę šlapius drabužius ir pasišildę gardžios žuvienės dubenėliu, dalyviai vėl sugūžėjo į salę, kur jų laukė du pranešimai apie šio renginio istoriją. Liutauro Raudonikio skaitytas pranešimas apie varžybų istoriją, rezultatus ir statistiką prikaustė renginio dalyvius ir sulaukė didelio susidomėjimo. O po jo, salės dėmesį perėmė renginio sumanytojas Krister Castren, kuris papasakojo apie renginio priešistorę, kilusią idėją ir vykusias pirmąsias varžybas.

Dvidešimtojo paukščių stebėtojų ralio proga, buvo išrinktas ir naujas šio renginio logotipas, kurio rinkimuose aktyviai dalyvavo ir LOD Facebook sekėjai.. Susumavus Komisijos ir visuomenės balsavimo rezultatus nauju renginio logotipu išrinkas Rytės Milišiūnaitės kūrinys:

Po istorinių pranešimų ir naujojo logotipo paskelbimo laukė kulminacinė renginio dalis – varžybų rezultatų apžvalga. Pradėjus nuo įprastų rūšių ir baigiant retais stebėjimais, buvo apžvelgtos visos komandų aptiktos 149 paukščių rūšys. Nors oro sąlygos ir nelepino renginio dalyvių, tačiau stebėtojai, vis tik, užfiksavo ir retesnių paukščių: jerubę, raguotąjį kragą, žuvininką, ilgasnapę vištelę, oželį nykštuką, laplandinį griciuką, jūrinį sėjiką, margasnapę žuvėdrą, silkinį kirą, žvirblinę pelėdą, juodagalvę devynbalsę, geltonbruvę pečialindą, ūsuotąją zylę. Tiksliausiai bendrą rūšių skaičių atspėjo ir totalizatoriaus prizą laimėjo Kęstutis Jarmalavičius.

Liutauras Raudonikis ir Kęstutis Jarmalavičius. G. Petkaus nuotrauka

 

Apžvelgus visą rūšių sąrašą išaiškėjo ir varžybų nugalėtojai:

1-ą vietą užėmė estų ir latvio (Margus Ots, Andris Klepers, Mariliis Paal, Uku Paal) komanda ESTBIRDING, kuriems pavyko pastebėti 118 paukščių rūšių.

2-ą vietą užėmė lietuvių ir latvių (Armandas Naudžius, Marius Karlonas, Karlis Millers, Gaidis Grandans) komanda LITLAT BIRDING – 111 rūšių.

3-ia vieta atiteko latvių (Ainars Mankus, Jānis Jansons, Valts Jaunzemis, Māris Jaunzemis) komandai SALDUS IZLASE – 98 rūšys.

Bendras komandų sąrašas

Paukščių stebėtojų ralio varžybų “Kuršių marios - 2019” organizatoriai – LOD sekretoriatas – dėkoja šio renginio rėmėjams – UAB Goldengrass, UAB Castrade, UAB Kintai, UAB IDD T.Ivanausko Zoologijos muziejui, Ventės rago ornitologinei stočiai.  Jų parama buvo labai svarbi ne tik renginio organizatoriams, bet ir jų dalyviams. Tikimės jų paramos ir ateityje!

Iki susitikimo ateinančiais metais!

Renginio akimirkos:

Stebimi paukščiai Kuršių mariose. Mindaugo Ilčiuko nuotrauka

Renginio dalyviai laukia rezultatų. M. Ilčiuko nuotrauka

 

Pildoma....


Reti stebėjimai

2023-01-21
Columba oenas
2023-01-25
Turdus viscivorus
2023-01-24
Aquila chrysaetos
2023-01-23
Falco tinnunculus
2023-01-23
Linaria flavirostris
2023-01-23
Turdus viscivorus
2023-01-21
Columba oenas
2023-01-22
Erithacus rubecula
2023-01-23
Tyto alba
2023-01-22
Turdus viscivorus