Spring Alive

2009 metų vasario 1-ąją dieną Europoje prasidėjo naujas BirdLife International partnerių koordinuojamo edukacinio jaunimo projekto "Gyvasis pavasaris" (angl. – Spring Alive) etapas.  Šią tarptautinę iniciatyvą koordinuoja Lenkijos paukščių apsaugos draugija OTOP (BirdLife partneris Lenkijoje), o lietuviškąją projekto dalį kuruoja Lietuvos ornitologų draugija.

"Gyvasis pavasaris" visų dalyvių laukia specialioje projekto interneto svetainėje www.springalive.net, kurioje moksleiviams, jų šeimų nariams ir mokytojams yra suteikta galimybė įvesti duomenis apie pirmuosius pastebėtus iš žiemaviečių sugrįžtančius paukščius. Pavasario pranašais šiame projekte pasirinktos keturios visoje Europoje aptinkamų paukščių rūšys. Tai baltasis gandras, gegutė, čiurlys ir šelmeninė kregždė. Tikimasi, kad projekte, kaip ir kasmet, dalyvaus šimtai tūkstančių žmonių. Jų siunčiamų stebėjimų dėka galime sekti kaip pavasaris keliauja per Europą.

Naudojant visų stebėtojų duomenis projekto svetainėje yra generuojami žemėlapiai, kuriuose bus galima stebėti kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, projekto dalyviai patys turi galimybę paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione. Be to, remiantis projekto dalyvių stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius.

Paukščių apsaugos organizacijos šiuo projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vystančio projekto. Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui, todėl iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės – informacinės medžiagos ir ją panaudoti užsiėmimų metu.


Reti stebėjimai

2020-01-26
Cygnus cygnus
2020-02-18
Cygnus cygnus
2020-02-19
Alcedo atthis
2020-02-18
Grus grus
2020-02-15
Cygnus cygnus
2020-02-09
Fringilla montifringilla
2020-02-09
Mareca penelope
2020-02-20
Cygnus cygnus
2020-02-20
Alauda arvensis
2020-02-20
Anser anser