birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Rezervato perinčių paukščių sąrašą papildė rūšis iš pajūrio

 

 Žuvinto biosferos rezervate - malonus ornitologinis atradimas. Šioje saugomoje teritorijoje sėkmingai augina jauniklius viena iš pačių rečiausių ir gražiausių Lietuvos ančių rūšių - urvinė antis.

Devynis jauniklius sėkmingai auginanti ančių šeimyna įsikūrė viduryje laukų esančioje baloje Kumečių kaime, visiškai šalia Žuvinto palių. Dabar tenka tik spėlioti, kurioje vietoje šios antys galėjo išperėti jauniklis, nes tai tikrai urviniai paukščiai, lizdams vietą pasirenkantys su tinkama priedanga - urvuose, plyšiuose, po išvirtusiais medžiais ar kitose panašiose vietose. Tačiau apie šią radvietę - tik nežymiai kalvotas Suvalkijos kraštovaizdis.

Apie įdomų stebėjimą pranešęs marijampolietis Rytis Sventickas, sėkmingai ūkininkaujantis šiose vietose, sako urvinių ančių porą matęs keletą kartų nuo pavasario vidurio, nes paukščiai buvę nebaigštūs. Dabar baloje be vandenyje besiturškiančių ančių jauniklių pakrantėse bėgiojo upiniai kirlikai, tikučiai,

 brastiniai tilvikai, raudonkojai ir tamsieji tulikai.

Reikia tikėtis, jog tokioje visai neįprastoje vietoje įsikūrusioms antims pasiseks - per kelias savaites sausrosneišdžiovins seklios balos, jauniklių neužtiks vilkai ar lapės.

Perinčios urvinės antys iki šiol Lietuvoje aptiktos tik Kuršių marių pakrantėse ar atviruose pamario karjeruose.  Manoma, jog mūsų krašte peri apie 40 - 50 porų šių ančių. Tik migracijų metu jų retkarčiais galima  matyti toliau nuo pajūrio.  Žuvinto rezervato paukščių sąraše urvinė antis įrašyta nuo 1987 m., kai vienintelį sykį rugpjūčio 27 d. ežere stebėta pora urvinių ančių.

Tai gan stambi paukščių rūšis, prilygstanti nedidelei žąsiai, labai išsiskirianti kontrastišku kūno apdaru. Abiejų lyčių suaugę paukščiai gan panašūs savo spalvomis, tik patelės galvos plunksnos kiek šviesesnės, neturi tokio įspūdingo gumbo virš snapo, kaip patinas. Urvinė antis yra gan gausi Vakarų Europos sekliose pajūrio įlankose, bet Lietuvoje ji reta, įrašyta į Raudonąją knygą.

 

 

 

 

Žuvinto biosferos rezervato direkcijos informacija

 

]]>

Reti stebėjimai

2021-01-23
Mareca penelope
2021-01-23
Mergus serrator
2021-01-23
Phalacrocorax carbo
2021-01-23
Aythya ferina
2021-01-23
Sturnus vulgaris
2021-01-23
Netta rufina
2021-01-23
Cygnus cygnus
2021-01-23
Linaria cannabina
2021-01-23
Sturnus vulgaris
2021-01-21
Tachybaptus ruficollis