Renkama 4P kursų grupė 2018-2019 metams

Nuo 2017 metų pavasario Lietuvos ornitologų draugija pradėjo naują iniciatyvą, skirtą LOD narių paukščių pažinimo kvalifikacijos tobulinimui – „Paukščių pažinimo pamokos pažengusiems“ (4P). Šie mokymai pradėti po 2015 metais sėkmingai startavusių Norvegų BirdID kursų, kuriuos pabaigę stebėtojai neretai nori ir toliau gilinti savo žinias paukščių pažinime, gamtosaugoje ir įsitraukti į draugijos veiklas. Todėl į praėjusiais metais pradėtus rengti 4P kursus visų pirma buvo kviečiami jau BirdID kursus pabaigę stebėtojai, tačiau taip pat buvo priimami ir jau pradinį ornitologinių žinių bagažą savarankiškai sukaupę gamtos mylėtojai.

Poliarinė žuvėdra. Mariaus Karlono nuotrauka.

   4P kursų pagrindiniai tikslai:

 • Gilintis į sunkiau įdentifikuojamų paukščių grupes (tilvikiniai, plėšrieji, kirai, smulkieji giesmininkai ir kt.)
 • Didelį dėmesį skirti paukščių giesmėms ir kontaktiniams balsams. Paukščių giesmės neretam stebėtojui yra sudėtingas, tačiau būtinas ornitologijos aspektas.
 • Susipažinti su skirtingomis paukščių apskaitų ir tyrimių metodikomis.
 • Įsitraukti į LOD organizuojamas iniciatyvas ir apskaitas, tokias kaip: žiemojančių vandens paukščių apskaitos (ŽVPA), įprastų paukščių gausos stebėsena (ĮPGS), Lietuvos perinčių paukščių atlasas (LPPA) ir kt.

 

Skirtingai nuo 2017 metų, kai kursai prasidėjo pavasarį, šiais metais kursai prasidės nuo lapkričio mėnesio ir truks iki 2019 metų rugsėjo.

Iš viso bus surengti 8 mokymai (21 diena) skirtingose Lietuvos vietose: 

1. Lapkričio 3-4 d. – Šių kursų metu aplankysime Kauno marių ir Metelių regioninius parkus, Žuvinto biosferos rezervatą. Mokymai bus skirti rudeninėms vandens paukščių santalkoms, vandens paukščių identifikacijai ir santalkų skaičiavimo metodikoms. Mokysimės atpažinti tokias vandens paukščių rūšis, kaip: žiloji antis, nuodėgulė, juodoji antis, dančiasnapiai, kragai, narai ir kt. 

                  Ledinė antis. Mariaus Karlono nuotrauka. 

 

2. Sausio 5-6 d. Kur dažniausiai ornitologai stebi paukščius viduržiemį? Taip – Kaune, ten būsime ir mes. Šių mokymų metu ruošimės artėjančioms žiemojančių paukščių apskaitoms (ŽVPA), todėl didelis dėmesys bus skiriamas žiemos metu sutinkamiems vandens paukščiams bei tiksliam jų skaičiaus įvertinimui. Sekmadienio išvyka bus skirta bene visus labiausiai gąsdinančiai paukščių grupei – kirams. Visą dieną skirsime jų identifikacijos subtilybėms Kauno mieste ir Lapių sąvartyne. Šeštadienio vakarą turėsime ir specialų pristatymą apie šių paukščių identifikaciją. 

                Silkinis kiras. Mariaus Karlono nuotrauka. 

3. Kovo 29-31 d. Punios šilas. Pavasarį pasitiksime vienoje įspūdingiausių Lietuvos girių, kur mokysimės pažinti geninius ir pelėdinius paukščius. Taip pat susipažinsime su jų apskaitų metodikomis, paplitimu ir situacija Lietuvoje. Pasikartosime LPPA metodiką.

  

Vitos Augutės nuotrauka. 

4. Balandžio 13-14 d. Ketvirtasis užsiėmimas skirtas įprastų paukščių gausos stebėsenos (ĮPGS) mokymams. Šių apskaitų organizatorius žymus ornitologas Petras Kurlavičius kaip ir kiekvieną pavasarį organizuoja ĮPGS mokymus, kurių metu apžvelgiama teorinė apskaitų dalis ir metodika bei atliekama viena parodomoji apskaita lauko sąlygomis. ĮPGS apskaitas visoje Europoje savanoriškai atlieka tūkstančiai žmonių, todėl labai svarbu, jog paukščius pažinti gebantys žmonės įsitrauktų į šią svarbią, tačiau nesudėtingą ir savanorišką iniciatyvą, kuri, be kita ko, padeda greitai tobulėti stebėtojams. Šio užsiėmimo metu taip pat mokysimės agrarinio kraštovaizdžio ir miško paukščių pažinimo. Tiksli kursų vieta bus patikslinta vėliau, tačiau įprastai kursai vyksta Kauno rajone.

Modesto Bružo nuotrauka.

5. Balandžio 26-28 d. Penktojo susitikimo metu aplankysime Lietuvos ornitologų rojų – Nemuno deltą. Mokymai bus skirti ančių, žąsų ir ypač tilvikinių paukščių identifikacijai. Apsilankysime Rusnės saloje, Rupkalvių ornitologiniame draustinyje, Sausgalviuose, Mingės pievose prie Krokų lankos ežero, Kintų žuvininkystės tvenkiniuose, Stankiškių pievose, Kniaupo įlankoje ir be jokios abejonės – Ventės rage. Šeštadienį vakare ieškosime didžiojo apuoko, balinės pelėdos ir pirmųjų stulgių.  Dienos metu, kartas nuo karto prisiminsime praėjusiais savaitgaliais išmoktas LPPA ir ĮPGS apskaitas ir jas trumpai pasikartosime pasipraktikuodami.

Žąsys Nemuno deltoje. Mariaus Karlono nuotrauka. 

6. Gegužės 17-19 d. Šio susitikimo metu apsilankysime Žemaitijos nacionaliniame parke. Parkas garsėja ne tik savo kraštovaizdžio ir kultūriniu grožiu, tačiau ir gamtininėmis vertybėmis. Mokymų metu didžiausią dėmesį skirsime smulkiesiems giesmininkams, ypač sunkiau atpažįstamoms jų rūšims. Stebėjimų metu orientuosimės į giesmių identifikacijos subtilybes.

Jūrinis erelis. Mariaus Karlono nuotrauka.

7. Birželio 14-16 d. Mokymai vyks Pietų Lietuvoje – Dzūkijos nacionaliniame parke. Panašiai kaip ir gegužės mėnesio mokymų metų, šį savaitgalį didžiausią dėmesį skirsime giesmininkams. Mokymų metu lankysimės Merkinės apylinkėse, Merkio ir Nemuno slėniuose, Marcinkonių, Zervynų kaimuose ir miškuose, Raigardo slėnyje. Ieškosime kukučių, žalvarnių, vapsvaėdžių ir kitų šio krašto išskirtinių sparnuočių.

Zervynose. Liucijos Jakubonytės nuotrauka. 

8. Rugsėjo 13-15 d. Paskutiniai mokymai vyks vienoje iš unikaliausių Lietuvos vietų – Kuršių Nerijos nacionaliniame parke. Mokymų metu stebėsime rudeninę paukščių migraciją. Didžiausias dėmesys bus skiriamas tilvikams, plėšriesiems, žuvėdroms ir kirams. Mokysimės ne tik pažinti praskrendančius paukščius, tačiau ir kuo tiksliau įvertinti jų skaičių. Mokymai vyks Nidos, Preilos, Pervalkos apylinkėse, Juodkrantės paukščių žiedavimo stotyje bei Kopgalyje.

Laplandinis griciukas. Mariaus Karlono nuotrauka.

 

Svarbi informacija:

 • Numatomas maksimalus grupės dydis – 25 žmonės.
 • 10 vietų palikta saugomų teritorijų darbuotojams (ypatingai tiems, kurie tiesiogiai dirba su gamta),  joms neužsipildžius į jų vietas bus registruojami kiti kursantai.
 • Dalyviai iki 16 metų privalo dalyvauti su tėvais.
 • Visi dalyviai privalo būti LOD nariais. Jei tokiais dar nėra, tuomet turi įstoti į draugiją.
 • Grupė sudaroma visiems metams, o ne kiekvienam mokymui atskirai. 
 • Kursų mokestis - 70 eur žmogui visiems metams. Į šį mokestį įtrauktas kursų organizavimas ir mokytojo darbas.
 • Transportą, maitinimą ir nakvynę kursantai apsimoka patys. Šaltuoju metų laiku dažniausiai apsistojama greta esančiuose bendrabučiuose arba saugomų teritorijų patalpose, o vasarą nakvojama gamtoje su palapinėmis.
 • Kursai vyks tik savaitgaliais. Jei kursų pradžios data nurodyta penktadienį, tokiu atveju kursų vietoje renkamasi vakare, po darbų.
 • Per 8 savaitgalius pamatysime ar išgirsime apie 200 skirtingų paukščių rūšių.
 • Mokymų dalyviai turi turėti savo žiūronus. 
 • Visi kursantai sėkmingai pabaigę mokymus ir išlaikę galutinį egzaminą, gaus tai patvirtinantį LOD atestatą.

Registruotis ar teirautis el.p.: marius.karlonas@birdlife.lt

 


Reti stebėjimai

2019-05-24
Iduna caligata LOFK
2019-05-24
Ixobrychus minutus
2019-05-23
Aix sponsa
2019-05-23
Acrocephalus dumetorum
2019-05-22
Acrocephalus dumetorum
2019-05-22
Regulus ignicapilla
2019-05-22
Regulus ignicapilla
2019-05-22
Acrocephalus dumetorum
2019-05-22
Phasianus colchicus
2019-05-22
Iduna caligata LOFK