birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Originalios šienavimo varžybos Biebžos nacionaliniame parke

Kaip jau tapo įprasta, rudenį Biebžos nacionaliniame parke prie Bebro (Biebžos) upės rengiamos šienapjūtės varžybos. Jos išskirtinės ne tik dėl savo idėjos ir originalumo: čia vienintelis leistinas šienavimo įrankis – tradicinis rankinis dalgis. Jos organizuojamos nuo 1999 m. WWF ir Biebžos nacionalinio parko iniciatyva. Tai jau XVI varžybos, kiek pompastiškai ar humoristiškai pavadintos pasaulio pelkinių pievų šienavimo pirmenybėmis. Jose dalyvauja ne tik aplinkinių seniūnijų, saugomų teritorijų atstovai, bet atvyksta komandų iš Baltarusijos, Vengrijos, Belgijos ar Danijos. 2016 m. tokiose varžybose dalyvavo ir Dzūkijos nacionalinio parko komanda. Be abejo, šio renginio tikslas yra daugiau švietėjiško ir gamtosauginio pobūdžio, o ne kažkokių sportinių rezultatų vaikymasis. Nors nugalėtojas išrenkamas pagal greičiausiai, švariausiai ir plačiausia pradalge nušienautą tam tikrą pievos plotą, bet šioje gamtosauginėje šventėje išlošia visi. Visų pirma populiarinama pelkių išsaugojimo būtinybė, skatinimas turizmas ir regiono plėtra, įdiegiami žemdirbystės suderinimo su gamtosauginiais reikalavimais principai. Užpelkėjusios pievos šienautos šimtmečiais ir tokiose buveinėse susiformavo gamtinės ekosistemos, kurios ypač svarbios daugelio rūšių augalams, retiesiems paukščiams, vabzdžiams, varliagyviams ir kitiems gyvūnams. Šventės metu koncertuoja vietiniai etnografiniai kolektyvai, prekiaujama namų šeimininkių pagamintu kulinariniu paveldu, propaguojami senoviniai amatai ir verslai.

Manytumėm, kad ir Lietuvoje vertėtų surengti panašaus pobūdžio renginių, nes mūsų krašte daug užželiančių užpelkėjusių pievų ir jų išsaugojimo būtinybė yra labai aktuali. Ir būtent saugomų teritorijų direkcijos galėtų išplėtoti šią idėją vertingiausiose pelkinėse pievose.

Žemiau pateikiamoje filmuotoje medžiagoje, kuri parengta įgyvendinant ES Europos regioninės plėtros fondo finansavimo programos „Interreg V-A Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo programa“ projektą "Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje" Nr. LT-PL-1R-056, užfiksuotos šienavimo Biebžos slėnio užliejamose pievose akimirkos.


Reti stebėjimai

2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos
2024-04-17
Acrocephalus schoenobaenus
2024-03-31
Anthus trivialis