birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Lietuvos ornitologų draugija smerkia neteisėtus kovų lizdų su dėtimis naikinimo veiksmus Vilniuje

Jau rašėme, jog Lietuvos ornitologų draugija daugelį metų stebi kovų (Corvus frugilegus) kolonijų mažėjimą šalyje. Viena iš priežasčių gali būti žemės ūkio intensyvėjimas ir chemizacija (ypač pesticidų naudojimas). Tai blogina kovų mitybines sąlygas, nes veisimosi metu kovai, daugumoje, maitinasi žemės ūkio naudmenose. Pablogėjusios mitybinės sąlygos nulemia mažesnį produktyvumą. Tačiau didžiausia grėsmė kovams yra jų veisimosi ekologiniai ypatumai, mat, kovai peri žmogaus kaimynystėje, kas dažnai nepatinka vietos gyventojams. Ir neretai žmogus pakelia ranką prieš nepageidaujamus kaimynus, dažnai nepaisydamas net ir teisinių aspektų.

Ne paslaptis, kad atgavus nepriklausomybę, tiek medžiotojų, tiek ir gaisrininkų pagalba, Lietuvoje buvo sunaikinta ne viena kovų kolonija. Lietuvai tapus ES nare vilties teikė ES Paukščių direktyvos reikalavimai, kurie draudžia bet kokius paukščių ar jų lizdų naikinimo veiksmus veisimosi metu. Deja, tai nesustabdė barbariško kovų lizdų naikinimo, ką mes šiomis dienomis stebime Vilniaus mieste.

Informaciniame portale Grynas.lt prieš kelias dienas buvo rašyta apie kovų lizdų naikinimą Pašilaičių mikrorajone, prisidengiant paukščių baidymui gautu leidimu. Ten iš medžių  buvo išmesti kovų lizdai su kiaušiniais, kas yra grubus ES Paukščių direktyvos 5-ojo straipsnio, kuriame nurodoma: „draudžiamas paukščių tyčinis lizdų ir kiaušinių naikinimas arba pažeidimas, arba jų lizdų pašalinimas“, pažeidimas. Tokius savo veiksmus ES narės turi pagrįsti Europos Komisijai, nes jie gali būti vykdomi tik kaip išimtis. Tačiau tokios pat priemonės buvo taikomos ir kitose Vilniaus vietose. Taigi, „išimtis“ Vilniuje tapo įprastine praktika.

Lietuvos ornitologų draugija ketina apie tokią padėtį informuoti Europos Komisiją, nes paukščių neteisėto žudymo problematika yra ypač aktuali pastaruoju metu.  Be Vilniaus regiono gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko Sigito Mikėno minėtų keturių vietų, dėl kurių gauti skundai iš vietos gyventojų,  daugiau nei šimtas kovų lizdų su kiaušiniais buvo sunaikinta miesto Lukiškių aikštėje. Kovo 29 d. kovai tiesiog tupėjo medžiuose, kuriuose dar prieš dieną buvo lizdai su jų dėtimis ir kuriuos labai operatyviai sunaikino, kol kas, mūsų nenustatyta institucija. Tačiau Lietuvos ornitologų draugija neliks nuošalyje, kuomet drastiškais metodais naikinami paukščių lizdai tiesiog žmonių akyse. Nesinori liesti moralinių dalykų, kuomet Vilnius dar pernai vadinosi Europos kultūros sostinė, o šiemet barbariškai naikinami paukščiai, prisidengiant skambiomis frazėmis: „...siekiant užtikrinti žmonių sveikatos bei oro saugą...“. Brangūs valdininkai, nuo kada kovai teršia orą? Ir kodėl Vakarų Europos miestuose grėsmės žmonių sveikatai nemato, o Lukiškių aikštėje Vilniaus miestelėnams kovai tampa povojingais paukščiais, kuriuos reikia naikinti nesilaikant tarptautinių teisės aktų? Kas priėmė tokį sprendimą? Kas jį palaimino? Būtent tai ir nori išsiaiškinti Lietuvos ornitologų draugija, kad ateityje paukščių lizdai nebebūtų drastiškai naikinami. O „europinė kultūra“ Vilniuje panašu, jog baigėsi pernai: šiemet mes greičiau galime vadintis „kovų naikinimo Europos sostine“.

Kovas (Corvus frugilegus). Nuotraukos autorius: Boris Belchev www.birdpix.lt

Jei kažkam trukdo kovai, siūlome pasikonsultuoti su Panevėžio miesto savivaldybe, kaip jie sprendžia šią problemą. Ten kovai, dar iki perėjimo sezono pradžios baidant paukščius, buvo „išprašyti“ iš jautrių miestui vietų – kapinių, miesto centrinio parko. Paukščiai ir jų palikuonys nenukentėjo, jie įsikurs kitur. O miesto gyventojų nebetrukdo paukščių išmatos rekreacinėse vietose, gausių kolonijų keliamas triukšmas prie namų. Kovų juk iš savo kaimynystės neišprašysim, nes jie greta žmogaus gyvena šimtmečiais. Žmogus gali fiziškai naikinti paukščius, dėtis, lizdus. Žmoniją pilnai išnaikino jau ne vieną rūšį. Negi, XXI amžiuje mes dar laikomės tokių nuostatų: nepatiko – naikinti?! Norisi sakyti „ne“, bet Vilniuje vykdomas kovų genocidas rodo ką kitą.

]]>

Reti stebėjimai

2024-04-18
Asio flammeus
2024-04-17
Circus macrourus
2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos