birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kviečiame į žiemojančių kurapkų apskaitas

Viena iš LOD organizuojamos „2012 metų paukščio“ akcijos veiklų yra kurapkų apskaita. Ji labai svarbi dviem prasmėmis: turime žinoti kokia yra reali dabartinė rūšies būklė, kuri pirmiausiai siejama su paukščių gausa, ir surinkti pradinę medžiagą tolimesniam kurapkų monitoringui. Pastaroji priemonė svarbi ne tik planuojant naujas apsaugos priemones, bet ir įvertinant jau įgyvendinamų priemonių efektyvumą. 2012 metais planuojamos dvi šalies masto apskaitos: žiemos ir perėjimo metu. Jos suteiks skirtingos informacijos apie šią sparčiai nykstančią rūšį, kuri bus skelbiama pasibaigus apskaitoms. Šiuo metu pateikiame žiemojančių kurapkų apskaitų metodiką.

Atlikti kurapkų apskaitą nėra sunku. Paukščių pulkeliai matomi iš toli, jas lengva pažinti. Kurapkos paprastai gyvena sėsliai, tad sekančios apskaitos metu galima tikėtis jas aptikti netoliese pirmosios radimo vietos. Tačiau kurapkų (jų būrelių) tankumas yra nedidelis, todėl norint surinkti reprezentatyvią medžiagą, reikia palyginti didelių lauko darbų apimčių, kurias galima pasiekti tik dviem būdais – gausiu apskaitų dalyvių skaičiumi arba per vieną apskaitą apžvelgiant didelę teritoriją. Todėl kviečiame kiek įmanoma gausesnį paukščių stebėtojų ir gamtininkų būrį dalyvauti žiemojančių kurapkų apskaitose, o dalyvaujančius, pagal galimybes, apžvelgti kiek įmanoma didesnę teritoriją.

Kurapkų apskaitą galima vykdyti dviem būdais: maršrutiniu būdu ar tyrimų bareliuose. Abu jie aprašyti prisegtuose aprašymuose. Kadangi abiejų metodų rezultatai yra nesunkiai palyginami, galite pasirinkti jums patogesnį ir labiau tinkamą stebėjimų būdą. Tačiau gamtosaugos požiūriu bene svarbiausi kurapkų išlikimo (išgyvenimo) žiemą stebėjimai. Jie nereikalauja didelių specialių pastangų ir kiekvienas gali juos vykdyti šalia savo namų ar lankomose vietose. Čia svarbu tik pasižymėti tą dieną matomų kurapkų skaičių, o šiuo stebėjimų duomenis vėliau atsiųsti kurapkų apskaitų koordinatoriams. Metodas taip pat aprašytas   čia

Taigi,  ketinantys dalyvauti žiemojančių kurapkų apskaitose, kviečiami registruotis LOD būstinėje arba tieisiogiai kreiptis į apskaitų koordinatorių dr. Gediminą Brazaitį:

el. paštas: geniuks@gmail.com; mob. 8 612 20544.
 

]]>

Reti stebėjimai

2021-03-04
Anser albifrons
2021-03-04
Cygnus cygnus
2021-03-04
Columba palumbus
2021-03-04
Buteo lagopus
2021-03-04
Scolopax rusticola
2021-03-04
Phoenicurus ochruros
2021-03-03
Emberiza schoeniclus
2021-03-01
Tachybaptus ruficollis
2021-03-03
Emberiza schoeniclus
2021-03-03
Ardea alba