birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kviečiame į genių paieškas!

Turbūt dauguma pastebėjote, kad geniai šiemet gana ankstyvi. Didžiųjų margųjų genių, pilkųjų ir juodųjų meletų balsai ir tarškinimas buvo girdimi jau vasario viduryje,  o kovo pradžioje jau girdimi ir vėlyvesnių tripirščių, baltnugarių, vidutinių ir mažųjų margųjų genių tarškinimaiir balsai. Genių tuoktuvės trunka apie tris, keturias savaites ir šis metas yra pats geriausias jų paieškoms. Jei nebus rimtesnio atšalimo, tikėtina, kad balandžio pradžioje geniai bus aprimę ir jų paieškos taps žymiai sudėtingesnės. Tačiau net ir pasibaigus tuoktuvėms dauguma genių yra gana nesunkiai pastebimi- jie balsingi, aktyviai skraido savo teritorijoje ar palieka tik savo rūšiai būdingas mitybos žymes ir uoksus, pagal kuriuos galima nustatyti, kurios genių rūšys yra aptinkamos tam tikrame miške.

Tripirštis genys. Armando Naudžiaus nuotrauka

Vidutinis margasis genys. Armando Naudžiaus nuotrauka

Genių paieškoms tinkamiausi šilti, nevėjuoti rytai. Reikėtu vengti pavasarinio atšalimo ar lietingų ir vėjuotų orų. Didžiausiais aktyvumas būna ryte, trys- keturios valandos po saulėtekio. Esant tinkamiems orams nėra neįprasta stebėti genių teritorinį elgesį ir antroje dienos pusėje.

Pats paprasčiausias apskaitos būdas yra linijinės apskaitos- pasirinktame miško masyve. Ryte lėtai einant kvartalinėmis linijomis ar miško keliais nesudėtinga išgirsti genių tarškinimą ar klykavimus kurie yra gana garsūs ir išskirtiniai kiekvienai rūšiai. Jeigu abejojama balsu, triukšmaujantį genį nesunkiai galima surasti miške ir apžiūrėti. Norint nuodugniai patikrinti tam tikrą miško plotą reikėtu atlikti taškines apskaitas išdėliojant taškus tinklo principu visame, o jei miškas didelis- dalyje jo ploto. Taškai vienas nuo kito turėtų būti nutolę nuo 500 metrų (rekomenduojama), iki 1 kilometro.  Taške reikėtu praleisti apie 10 minučių registruojant genius taškuose ar girdėtus einant iš taško į tašką.

Beje, reiktų nepamiršti, kad geniai peri ne tik miškuose ar miškeliuose. Juos surasite ir miesto ar priemiesčių želdynuose, parkuose, paupiuose, įvairiose dvarvietėse ir kitose vietose. O galbūt būtent jums pasiseks tokiose vietose aptikti taip ieškomą sirinį genį.

Kadangi geniai yra vieni ankstyvesnių paukščių per jų paieškas nereiktu pamiršti vištinių paukščių ar kitų sėslių ar ankstyvų miško rūšių, kaip uldukų, juodagalvių sniegenų ir riešutinių kurių stebėjimų labai trūksta LPPA. Tad kviečiame jus į genių paieškas!

Lietuvos perinčių paukščių atlaso (LPPA) darbai: http://www.birdlife.lt/lppa


Reti stebėjimai

2024-03-29
Regulus ignicapilla
2024-03-29
Aquila chrysaetos
2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus