birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kovo 19 d. - pempės diena

Tai gilių tradicijų pavasario šventė. Senoliai tikėdavo, kad, jei šią dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. O jei šią dieną giedra, tai bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, supurenti žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės.

Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – plačiai žinomas paukštis, kurią tiek iš išvaizdos, tiek iš giesmės pažįsta kone kiekvienas. Juo labiau, kad tai viena iš pirmųjų pavasarį parskrendančių paukščių. Pempės gyvena didesnėje Europos dalyje ir Azijoje. Nors suintensyvėjęs žemės ūkis, melioracija ir kita antropogeninė veikla sumažino pempių skaičių, tačiau jos gan greit sugebėjo prisitaikyti prie kintančių sąlygų. Anksčiau Europos Vakaruose netgi buvo paprotys valgyti šio paukščio kiaušinius, nes jie esą labai gero skonio. Turguose jie buvo pardavinėjami lygiai kaip ir naminių paukščių kiaušiniai. Dar apie 1920 m. Vokietijoje buvo didelė jų paklausa, bet Lietuvoje šia prekyba vargu, ar kas vertėsi.

Paprastoji pempė (Vanellus vanellus). Simono Minkevičiaus nuotrauka. www.naturephoto.lt

Pempės – migruojantys paukščiai, žiemoti skrendančios iki šiaurinės Indijos ir Kinijos bei Šiaurės Afrikos, kur yra įprastas paukštis Nilo deltoje. Todėl net ir ankstyvojoje Egipto istorijoje pempės jau yra minimos. Pempė buvo Egipto žmonių, tarnaujančių karaliui, simbolis, kurie žiemos metu, kaip ir pempės, persikeldavo prie deltos. Egipto mene pempė dažnai buvo vaizduojama pakirptais sparnais ir negalinti skraidyti, tai buvo nuolankumo, vergystės simbolis. Naujesniais laikais pempės įvaizdis tapo labiau pozityvus, pempės dažnai buvo vaizduojamos su žmogaus rankomis garbinimo ir šlovinimo pozose.

Pasakojimų apie pempę galima aptikti ir Indų mitologijoje. Viena legenda byloja, kad per prieš prasidedant kurukšteros mūšiui, prie dievo Krišnos atskrido jaunutė pempė, ji buvo sukrovusi lizdą lauke, kuriame turėjo vykti mūšis. Krišnai pagailo pempės ir jis uždengė jos lizdą varpu, kurį nukabino nuo vieno iš kovai paruoštų dramblių. Po 18 dienų vykusios žiaurios kovos, pempės lizdas ir jos jaunikliai liko išgelbėti. 

Pempė dažnai minima ir lietuviškose patarlėse:

• Gena kaip pempė nuo savo lizdo.
• Liesa kaip pempė per šventą Juozapą.
• Margas kaip pempės kiaušinis.
• Klykia kaip pempė ant dirvono.
• Pievos - tik pempėms vaikus penėti.
• Geras kaip keras, kuoduotas kaip pempė, o paikas kaip žekė.

Šiais metais pirmąsias tris paprąstasias pempes kovo 5 d. stebėjo Edmundas Užpelkis Nemuno deltoje prie Sausgalvių.

Daugiau apie pavasarinius stebėjimus rasite informacijos čia.

]]>

Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus