birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Kiti leidiniai

Paukščių stebėtojo gidas Žemaitijos regionui

Šį, jau trečiąjį tokio pobūdžio leidinį Lietuvos ornitologų draugija parengė Žemaitijos nacionalinio parko iniciatyva. Jame aprašyta 11 paukščių stebėjimo maršrutų Žemaitijos nacionaliniame parke (2 iš jų iš dalies patenka ir į parko apsaugos zoną). Maršrutai apima skirtingas buveines: užliejamas ir sausas pievas, upių ir paežerių slėnius, eutrofinius ir mezotrofinius ežerus, spygliuočių, mišriuosius ir lapuočių miškus, žemapelkes, ganomas pievas, agrarinį kraštovaizdį ir kt. Ši skirtingų buveinių gama Žemaitijos nacionaliniame parke sukuria ypatingas sąlygas gyventi aibei skirtingų sparnuočių, kurių šioje, nors ir nedidelėje, teritorijoje užregistruota 203 rūšys. Keliaudami nurodytais maršrutais tinkamu metų ir paros laiku turėsite galimybę sutikti ne tik retų šio krašto sparnuočių, tačiau ir aibę kitų čia perinčių paukščių rūšių, kurias paprastai nėra lengva pamatyti.


Paukščių stebėtojo gidas Dzūkijos regione

Ypatinga ir unikali Dzūkijos regiono vertė atsiskleidžia žvelgiant į šį kraštą per gamtines vertybes, kurių čia apstu tiek saugomose teritorijose tiek ir už jų ribų. Gamta ir paukščiais besidomintys žmonės šiame krašte atranda ne tik ramybę ir vietinių gyventojų savitą paprastumą bei svetingumą, tačiau ir unikaliuose gamtos kampeliuose išlikusias retas paukščių, žinduolių, vabzdžių ir augalų rūšis.


Paukščių stebėtojo gidas Nemuno deltos regione

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) Šilutės savivaldybės užsakymu parengė ir išleido pirmąjį šalyje vadovą paukščių stebėtojams. Jo pagrindinis tikslas – skatinti ornitologinį turizmą Lietuvoje. Šiame leidinyje detaliai aprašomos geriausios vietos ir taktika paukščiams stebėti Nemuno deltos regione. Leidinys skirtas visiems paukščiais besidomintiems žmonėms bei turizmo operatoriams, norintiems praturtinti savo išvykas nepamirštamomis akimirkomis paukščių rojumi tituluojamoje Nemuno deltoje. Tai neabejotinai yra geriausia vieta Lietuvoje paukščiams stebėti. Čia peri didžioji dalis Lietuvoje aptinkamų paukščių rūšių, o migracijų metu šis regionas tampa viena pagrindinių poilsio vietų milijonams migruojančių sparnuočių.


Europos Bendrijos svarbos paukščių monitoringo metodikos

Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) ornitologų komanda atnaujino Europos Bendrijos svarbos perinčių ir migruojančių paukščių rūšių monitoringo metodikos. Jos parengtos pagal trišalę LOD, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) ir Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) sutartį, įgyvendinant Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis finansuojamą projektą „Rūšių stebėsenos (monitoringo) gebėjimų stiprinimas“. Tai kolektyvinis 11 patyrusių ornitologų, kuriuos subūrė LOD, darbas. LOD dėkoja autoriams, kuriems buvo duota nelengva užduotis parengti kiekvienos rūšies specifiką atitinkančias metodikas. LOD taip pat dėkinga saugomų teritorijų direkcijų specialistams, ne tik pateikusiems vertingų pastabų bei pasiūlymų, bet ir padėjusiems apibendrinti dabartinę jų praktinę patirtį, ypač, Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direktoriui Algiui Butleriui, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus pavaduotojui Eugenijui Drobeliui, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko Gamtos skyriaus vedėjui Tautgirdui Masiuliui bei vyriausiems specialistams Broniui Šablevičiui ir Gintarei Grašytei, Sartų regioninio parko vyriausiajai specialistei Daivai Norkūnienei.

Elektroninis knygos variantas patalpintas čia. (PDF.)


LIETUVOS PAUKŠČIŲ PAŽINIMO VADOVAS

Šis Lietuvos paukščių pažinimo vadovas pirmoji tokia knyga, kai paukščio išvaizda pateikiama apkarpytų nuotraukų pavidale. Čia aprašytos 380 sparnuočių rūšys, pateikti jų paplitimo šalyje žemėlapiai, paukščių išvaizda pateikta daugiau nei 2000 paukščių nuotraukų. Ši knyga išleista įgyvendinant Lietuvos ornitologų draugijos projektą "Europinės svarbos saugomų teritorijų tinklo NATURA 2000 internetiniai vartai" (Nr. VP3-1.4-AM-09-K-01-076). Plačiau apie projektą:www.natura2000info.lt. Visas knygos tiražas išplatintas Regioninių bei vietos aplinkos apsaugos agentūrų bei gyvosios gamtos skyrių, saugomų teritorijų direkcijų bei Aplinkos apsaugos agentūros specialistams, visoms miškų urėdijoms ir girininkijoms, nevyriausybinėms bei kitoms gamtinėms organizacijoms.


„BALTASIS GANDRAS LIETUVOJE. LIZDŲ ATLASAS”

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kartu su partneriais – Gamtos tyrimų centru (GTC) ir elektros skirstomųjų tinklų operatoriumi AB LESTO – sėkmingai užbaigė ES aplinkos finansinės programos „LIFE+” bei Lietuvos aplinkos ministerijos finansuotą projektą „Baltųjų gandrų (Ciconia ciconia) apsauga Lietuvoje“ (LIFE07 NAT/LT/000531). Visa, projekto metu sukaupta ir ankstesnių metų tyrimų apibendrinta informacija apie Lietuvoje perinčius baltuosius gandrus pateikta išleistoje knygoje „Baltasis gandras Lietuvoje. Lizdų atlasas“. Leidinį parengė GTC Paukščių ekologijos laboratorijos darbuotojai dr. Mindaugas Dagys ir Daiva Vaitkuvienė, kurie projekto metu organizavo gandrų lizdų inventorizaciją, taip pat viešam naudojimui sukūrė jų duomenų bazę http://ecogis.ekoi.lt/ciconiaflexviewer25/index.html . Knygoje pateikiama išsamesnė moksliškai išanalizuota informacija.


Žurnalas "CICONIA"

Tęstinis leidinys yra ir LOD mokslo žurnalas „CICONIA" (Ciconia - mokslinis gandro vardas). Pirmasis jo numeris išleistas 1993 metais. Viso jau išleista 12 numerių. Moksliniame žurnale daugiausiai publikuojami Lietuvoje Draugijos narių atliktų taikomųjų tyrimų rezultatai, Ornitofaunos komisijos veiklos ataskaitos (retų ir sunkiai apibūdinamų paukščių rūšių stebėjimo faktai). Taip pat spausdinami ir bendros gamtosauginės tematikos straipsniai, Draugijos gyvenimo kronika, informacija apie jos veiklos planus ir rezultatus bei problemas, o taip pat įvairi metodinė medžiaga. Publikacijos spausdinamos lietuvių ir rečiau kitomis plačiai vartojamomis kalbomis (anglų, vokiečių). Mažiau žinomas faktas, kad 1995 LOD pradėjo leisti plačiam skaitytojų ratui skirtą žurnalą „BALTASIS GANDRAS" (vyr. redaktorius R. Barauskas). 1995 m. buvo išleistas vienas numeris. Mat tuomet Lietuvoje buvo susiformavusi palanki situacija pradėti leisti gamtos tematikos žurnalą, kadangi buvusio labai populiaraus analogiškos tematikos žurnalo „Gamta" leidyba jau kuris laikas buvo sustabdyta. Taip pat buvo akivaizdu, kad dėl santykinai didelių žurnalo leidybos išlaidų tokia veikla užsiimti mažą biudžetą turinčiai Draugijai buvo pavojinga. Vis tik priėmus sprendimą pradėti žurnalo leidybą, tuo pačiu buvo numatytas ir atsarginis scenarijus, jei projektas sunkiai seksis. Žurnalo finansinė būklė pirmaisiais metais iš tiesų buvo sudėtinga, tačiau buvo atsižvelgta į plačiai pripažintą taisyklę, kad dažniau leidžiamas periodinis leidinys turi daugiau galimybių tapti populiariu. Todėl vėliau – 1996 -1999 m. per metus buvo parengiami ir išleidžiami 4 numeriai. Nuo 2000 metų pradėta leisti 6 numeriai per metus.


„MIŠKAS IR PAUKŠČIAI"

MIŠKAS IR PAUKŠČIAI" (autoriai P. Kurlavičius ir E. Drobelis) buvo publikuota 1998 m. Ji parengta pagal MATRA/Olandijos užsienio reikalų ministerijos ir Olandijos paukščių apsaugos draugijos Vogelbescherming Nederland finansuoto projekto programą. Istoriniu aspektu šis leidinys labiausiai įdomus tuo, kad jame LOD pirmą kartą lietuvių kalba visuomenei pateikė trumpą informacija apie Europos Sąjungos (ES) Paukščių direktyvos svarbiausias nuostatas, ypač saugomas rūšis.


Brošiūra „PAUKŠČIŲ GLOBA ŽIEMĄ"

Brošiūra „PAUKŠČIŲ GLOBA ŽIEMĄ" (autorius G. Riauba; 2000 m.) parengta vykdant MATRA/Olandijos užsienio reikalų ministerijos ir Olandijos paukščių apsaugos draugijos Vogelbescherming Nederland finansuotą projektą) skirta plačiai visuomenei, ypač gamtosauga besidomintiems žmonėms. Joje pateikiama svarbios žinios apie tai, kokius paukščius ir kaip bei kuo reikėtų maitinti žiemą, kokias įrengti jiems lesyklas.


„MES DIRBAME PAUKŠČIAMS IR ŽMONĖMS"

Brošiūra „MES DIRBAME PAUKŠČIAMS IR ŽMONĖMS" (2000 m. parengta vykdant specialų BirdLife International Europos valstybių visuomenių švietimo projektą, kurį finansavo Nyderlandų užsienio reikalų ministerijos PIN/MATRA fondas).Leidinys buvo paruoštas pagal BirdLife leidinį „Together for Birds and People" (World Birdwatch. 1999, vol. 21, Nr. 3). Ji skirta plačiai visuomenei, ypač skaityti labiau mėgstančiam jaunimui. Pagal LOD narių atsiliepimus tai labai patrauklus, šiuolaikiškai iliustruotas leidinys, kurį skaityti malonu įvairaus amžiaus žmonėms.


Brošiūra „BUVEINIŲ APSAUGA… PAUKŠČIAMS IR BIOLOGINEI ĮVAIROVEI"

Brošiūra „BUVEINIŲ APSAUGA… PAUKŠČIAMS IR BIOLOGINEI ĮVAIROVEI" (2001 m. parengta vykdant specialų BirdLife International Europos valstybių visuomenių švietimo projektą, kurį finansavo Nyderlandų užsienio reikalų ministerijos PIN/MATRA fondas). Leidinys parengtas pagal BirdLife leidinį „Habitat conservation … providing a home for birds and biodiversity" (2000). Knygelė skirta plačiai visuomenei, o labiausiai – žingeidžiam jaunimui.


Brošiūra „PAGRINDINIAI MIŠKO KIRTIMAI IR PAUKŠČIŲ APSAUGA LIETUVOJE"

Brošiūra „PAGRINDINIAI MIŠKO KIRTIMAI IR PAUKŠČIŲ APSAUGA LIETUVOJE" (autorius P. Kurlavičius; 2003 m.; parengta ir atspausdinta vykdant Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos, Danijos ornitologų draugijos ir Kėdainių miškų urėdijos finansuotą projektą). Leidinys skirtas profesionaliems miškininkams, privačių miškų savininkams bei visiems miškų naudotojams. Čia pateikta informacija apie įvairių vietinių rūšių medžių reikšmę biologinei įvairovei. Pateiktos rekomendacijos kokius medžius pirmiausiai reikėtų išsaugoti pagrindinių miško kirtimų metu, siekiant palaikyti biologinę įvairovę.


„BIOLOGINĖS ĮVAIROVĖS APSAUGA ŽEMĖS ŪKYJE"

BIOLOGINĖS ĮVAIROVĖS APSAUGA ŽEMĖS ŪKYJE" (autorius P. Kurlavičius; 2005 m.; parengtas ir publikuotas atliekant Suomijos ornitologų draugijos ir Suomijos užsienio reikalų ministerijos finansuotą projektą). Jis skirtas įvairiems ūkininkams ir visiems kitiems, užsiimantiems bei besidomintiems žemės ūkiu (tame tarpe ir mėgėjiškai). Leidinyje aprašoma kaip įvairios žemės ūkio veiklos, technologijos, sėjomainos, kultūros bei jų priežiūros darbai veikia biologinę įvairovę. Čia patarimų gali rasti kiekvienas, kuris nors kiek užsiima žemės ūkio veikla. Gerų leidinio vertinimų sulaukta iš profesionalių žemės ūkio specialistų.


Brošiūra „PAUKŠČIŲ NAUDOJIMAS BIOLOGINEI INDIKACIJAI LIETUVOJE: POREIKIAI IR GALIMYBĖS"

Brošiūra „PAUKŠČIŲ NAUDOJIMAS BIOLOGINEI INDIKACIJAI LIETUVOJE: POREIKIAI IR GALIMYBĖS" (autorius P. Kurlavičius; 2008 m.; parengta vykdant Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos, Bulgarijos paukščių apsaugos draugijos, Karališkosios paukščių apsaugos draugijos (Didžioji Britanija) ir Europos paukščių apskaitų tarybos finansuotą projektą). Ji skirta žemės ūkio ir gamtosaugos specialistams bei visiems, besidomintiems paukščių stebėsena ir biologine indikacija. Čia galima rasti žinių apie tai, kad paukščiai yra geri agrarinio kraštovaizdžio ir žemės ūkio politikos indikatoriai. Pateikiama Europos valstybių patirtis ir Europos Sąjungos reikalavimai naudojant paukščius žemės ūkio politikos palankumui biologinei įvairovei vertinti. Pateikiamos rekomendacijos ką reikėtų šiuo klausimu daryti Lietuvoje.


PALANKUS ŪKININKAVIMAS IR PARAMA JAM PAGAL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007 – 2013 m. PROGRAMĄ

Knygelė „PALANKUS ŪKININKAVIMAS IR PARAMA JAM PAGAL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007 – 2013 m. PROGRAMĄ" (autorius P. Kurlavičius; 2008 m.; parengta vykdant Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos finansuotą projektą). ). Ji skirta ūkininkams ir gamtosaugininkams. Čia pateikta glausta informacija apie gamtosaugos požiūriu palankias programas ir priemones vystant žemės ir miškų ūkio veiklą bei joms remti skiriamą paramą pagal ES Kaimo plėtros 2007-2013 m. programą.


„APIE PAUKŠČIŲ ŽIEDAVIMĄ"

Knygelė „APIE PAUKŠČIŲ ŽIEDAVIMĄ" (autorius R. Patapavičius; 2008 m.; parengta ir atspausdinta vykdant Lietuvos Jaunimo departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Biržų r. savivaldybės finansuotą Lietuvos ornitologų draugijos projektą „Aplinkos tyrimų vykdymas jaunimo grupėse, sukuriant paukščių žiedavimo bazes Biržų rajone ir Marijampolės savivaldybėje). Ji skirta visiems kas domisi paukščių žymėjimo (žiedavimo) metodikomis. Čia pateikta daug vertingų praktinių patarimų kaip žieduoti paukščius, ką reikia žinoti dirbant tokį darbą.


"PAUKŠČIŲ APIBŪDINTOJAS PRADEDANTIEMS"

PAUKŠČIŲ APIBŪDINTOJAS PRADEDANTIEMS" (sud. P. Kurlavičius). Pagal Olandijos paukščių apsaugos draugijos finansuotą LOD vykdomą vadinamą MATRA projektą jis išleistas 1997 m. Tai kišeninio formato pradedantiesiems skirtas vadovas įprastiems paukščiams pažinti (apie 100 rūšių). Jame pateikiami tik spalvoti lengvai atpažįstamų paukščių paveikslėliai. Jam išleisti buvo panaudota Olandijos paukščių apsaugos draugijos turėti paukščių paveikslai. Keleto charakteringų mūsų kraštui paukščių paveikslus pavyko parengti savomis jėgomis. Tokiu būdu tai nebuvo tik leidinio perspausdinimas, bet jis buvo papildytas pritaikant jį Lietuvos vartotojui. Leidinio tiražas buvo nedidelis (1000 egz.), ir jis buvo labai greit išplatintas. Leidinys sulaukė labai gero jaunimo ir mokytojų įvertinimo.


„LIETUVOS PERINČIŲ PAUKŠČIŲ ATLASAS"

Vienas iš vertingiausių enciklopedinio pobūdžio Lietuvos ornitologų draugijos publikuotų leidinių yra „LIETUVOS PERINČIŲ PAUKŠČIŲ ATLASAS" (red. P. Kurlavičius, 2006 m.). Šis leidinys apvainikuoja apie 200 pavienių asmenų, tyrėjų bei kelių jų grupių kelių metų trukmės bendrą darbą. Be jų milžiniško triūso šį leidinį nebūtų buvęs galima parengti. Tačiau ne tik LOD narių geros valios ir entuziazmo dėka buvo galima įvykdyti Lietuvos perinčių paukščių atlaso projektą. Šiame darbe buvo labai svarbi daugelio šalies ir užsienio institucijų ir asmenų finansinė parama. Užsakomuosius Lietuvos perinčių paukščių atlaso darbus finansavo arba jiems paramą skyrė maždaug trys ketvirtadaliai visų rajonų savivaldybių, dauguma miestų savivaldybių bei keletas miškų urėdijų. Taip pat šį darbą finansiškai parėmė tyrimų rezultatais labiausiai suinteresuota tuometinė Aplinkos apsaugos ministerija (tuometinis ministras D. Lygis) ir Valstybinis miškotvarkos institutas.


„VADOVAS LIETUVOS PAUKŠČIAMS PAŽINTI"

VADOVAS LIETUVOS PAUKŠČIAMS PAŽINTI" (autorius P. Kurlavičius; 2003 m.; leidinys rengtas ir publikuotas gavus Valstybės mokslo ir studijų fondo, LOD nario K. Čepėno, Jurbarko miškų urėdijos ir Danijos ornitologų draugijos kartu su Danijos bendradarbiavimo su Rytų Europa aplinkos srityje fondo (DANCEE; pagal LOD vykdyto projekto „Novaraisčio ornitologinio draustinio ir Kretuono ežero Didžiosios salos tvarkymas" programą) paramą.


EUROPOS SĄJUNGOS REIKŠMĖS PAUKŠČIAMS SVARBIOS TERITORIJOS LIETUVOJE

EUROPOS SĄJUNGOS REIKŠMĖS SVARBIOS TERITORIJOS LIETUVOJE/ Importan Bird Areas of the European Union Importance in Lithuania" (2004 m.; autorius L. Raudonikis; lietuvių ir anglų kalba).


„KLAIPĖDOS KRAŠTO PERINČIŲ PAUKŠČIŲ ATLASAS"

KLAIPĖDOS KRAŠTO PERINČIŲ PAUKŠČIŲ ATLASAS" (red. V. Jusys; 1999). Šį Klaipėdos krašto ornitologų draugijos – LOD skyriaus projektą parėmė 22 fiziniai ir juridiniai asmenys.


Reti stebėjimai

2024-03-18
Branta hutchinsii
2024-03-18
Emberiza calandra
2024-03-18
Branta bernicla
2024-03-18
Branta ruficollis
2024-03-16
Branta hutchinsii
2024-03-17
Branta canadensis
2024-03-17
Branta ruficollis
2024-03-16
Regulus ignicapilla
2024-03-16
Regulus ignicapilla
2024-03-17
Regulus ignicapilla