birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Į pagalbą Kretuono ežero salos paukščiams – lietuviškos škudės

Kretuono ežero Didžiojoje saloje vėl ganosi avys – gegužės viduryje daugiau nei 100 škudžių veislės avių buvo perkeltos į Kretuono ežero Didžiąją salą. Šios avys yra labai atsparios ligoms, pakelia atšiaurias gyvenimo sąlygas ir prisitaiko prie skurdžiausio pašaro, kokio lepesnių veislių avys neėda. Škudės atkeliavo iš Zarasų krašto ūkininkų, kurie sutiko perduoti jas vertingiausiems Aukštaitijos nacionalinio parko gamtiniams kompleksams prižiūrėti. Avių perkėlimą į salą organizavo Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcija, su kuria bendradarbiauja Lietuvos ornitologų draugija, įgyvendindama žuvėdrų buveinių atkūrimo projektą. Viena iš vykstančio projekto teritorijų – Kretuono ežero Didžioji sala.

Aukštaitijos nacionalinio parko nuotrauka.

Nors ši Kretuono ežero sala tvarkoma kasmet, tačiau dėl vėlyvo, po liepos 15 d. vykstančio šienavimo, niekaip nepavyko kovoti su builių vešėjimu šiaurinėje salos dalyje – vasaros antroje pusėje builiai jau būna išbarstę sėklas, todėl šienavimas neatnešdavo siekiamų rezultatų. Pirmiausia avys ir buvo išleistos ganytis į šiaurinę salos dalį, siekiant sustabdyti builių plitimą. Tikimasi, kad jau po pirmųjų ganymosi metų didžioji dauguma šių augalų sunyks, o jau po antrų ganymo metų builiai avių dėka bus sunaikinti ir ims vešėti žemaūgė žolinė augmenija su daug žydinčių augalų, kaip dabar yra centrinėje ir pietinėje salos dalyje. Ganykla, kurioje šiuo metu ganosi gyvuliai, yra aptverta elektriniu piemeniu - intensyviai nuganius šią teritoriją ir greta išsiperėjus paukščiams, avys bus perkeliamos į gretimus salos plotus.

Tikėtina, kad saloje ims perėti vis daugiau tilvikinių paukščių, kadangi perėjimo sąlygos Kretuono ežero Didžiojoje saloje metai iš metų vis gerėja. O ir netolimoje ateityje į salą planuojama perkelti ganytis mėsinių galvijų prieauglį. Jau yra sutarta su vietos ūkininku, kad galbūt jau kitais metais bus galima galvoti ne tik apie avių perkėlimą į salą, bet ir besiplečiančios mėsinių galvijų bandos prieauglį.


Reti stebėjimai

2022-01-17
Aquila chrysaetos
2022-01-17
Falco columbarius
2022-01-18
Cygnus cygnus
2022-01-18
Erithacus rubecula
2022-01-18
Cinclus cinclus
2022-01-18
Falco columbarius
2022-01-18
Cinclus cinclus
2022-01-17
Turdus viscivorus
2022-01-06
Columba palumbus
2022-01-06
Columba palumbus