birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Į pagalbą didžiosioms kuolingoms

Lenkijoje, kaip ir Lietuvoje, didžiosios kuolingos sparčiai nyksta. Lenkijos ornitologai įvardija dvi svarbiausias kuolingų nykimo priežastis – tai plėšrūnų neigiamas poveikis ir intensyvi žemės ūkio veikla. Daugelis kuolingų Lenkijoje veisiasi atvirame kultūriniame kraštovaizdyje ir dėtys dažniausiai pragaišta šienapjūtės metu. Dabar Lenkijoje didžiųjų kuolingų populiaciją sudaro 200 – 250 perinčių porų. Rytinėje Lenkijos dalyje, besiribojančioje su mūsų šalimi ir Baltarusija, peri apie 70 porų šių paukščių. Vykdydama šalies didžiųjų kuolingų apsaugos programą, visuomeninė gamtosauginė organizacija “Gandras” ir regioninė jos grupė “Dubeltas” jau ketvirtus metus vykdo ES ir Lenkijos finansuojamą projektą skirtą didžiųjų kuolingų apsaugai. Šio projekto esmė yra pagerinti paukščių veisimosi sėkmę ir tuo būdu padidinti išsiperinčių jauniklių skaičių. Paukščių perėjimo metu ieškomi lizdai ir surenkami rasti kiaušiniai. Vietoje iš gūžtų išimtų kiaušinių, ten padedami mediniai jų muliažai. Vėliau kuolingų kiaušiniai inkubuojami ir išsiritę jaunikliai gražinami į jų lizdus. Jeigu per inkubacijos laikotarpį paukščių lizdai su dirbtinais kiaušiniais būna sunaikinami, našlaičiais likę jaunikliai auginami voljeruose ir birželio pabaigoje – liepos pradžioje išleidžiami į laisvę. Tuo metu jie jau geba skraidyti ir savarankiškai maitintis. 2017 metais rasti 22 didžiųjų kuolingų lizdai ir inkubuoti 74 kiaušiniai. Šiais darbais tikimasi stabilizuoti mažėjančią didžiųjų kuolingų populiaciją ar netgi ją padidinti.

Žemiau pateikiamoje filmuotoje medžiagoje, kuri parengta įgyvendinant ES Europos regioninės plėtros fondo finansavimo programos „Interreg V-A Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo programa“ projektą "Gamtos paveldo panaudojimas ornitologinio turizmo plėtrai Dzūkijoje ir Biebržos slėnyje" Nr. LT-PL-1R-056, užfiksuotos išaugintų jauniklių paleidimo į laisvę akimirkos.

Dėmesio, visi jaunikliai sužieduoti spalvotais žiedais-vėliavėlėmis, todėl ateityje mūsų šalies paukščių stebėtojams reikėtų pasidairyti ar jie nepasirodys Lietuvoje. 

 

Eugenijaus Drobelio vaizdo reportažas

     


Reti stebėjimai

2024-03-29
Aquila chrysaetos
2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus
2024-03-25
Anser brachyrhynchus