birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

„Gyvasis pavasaris“ startuoja! Kviečiame registruoti pirmuosius sugrįžusius paukščius

Dauguma pavasario pranašautojų, ruošiasi ar jau paliko savo žiemavietes šiltuose kraštuose. Lietuvos ornitologų draugija kviečia jus, dalyvauti „gyvojo pavasario“ paukščių stebėjimuose. Šiemet pirmieji gandrai stebėti jau kovo 4 d., 11 ir 14 dienomis.

Gyvasis pavasaris (Spring Alive) – tai paukščių stebėjimų apžvalga. Jūsų dėka mes kasmet galėsime stebėti pavasario atgimimo eigą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Dalyvavimas šiame projekte yra labai paprastas ir įdomus. Viskas, ką Jums reikės atlikti, tai užregistruoti savo pirmuosius kai kurių paukščių rūšių stebėjimus internete www.springalive.net svetainėje. Mus domina Jūsų stebėjimai, kada pasirodė pirmoji šelmeninė kregždė, čiurlys, gegutė, baltasis gandras ir egzotiškos išvaizdos bitininkas.

Jeigu pamatei jau baltąjį gandrą spausk 

Jūsų stebėjimai labai svarbūs!

Naudojant Jūsų pateiktus duomenis www.springalive.net svetainėje yra kuriami žemėlapiai, kuriuose galima stebėti, kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, galime paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione. Svarbiausia tai, kad remiantis Jūsų stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius.

Pasaulinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife international šiuo tarptautiniu ir užsienyje daug dėmesio sulaukusiu projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir, kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vykstančio projekto. Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui,  iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės - informacinės medžiagos ir ją panaudoti per užsiėmimus. Gyvasis pavasaris ir toliau populiarėja tarp gamta besidominčių žmonių.

Lietuvos ornitologų draugija koordinuodama šį projektą mūsų šalyje kasmet pavasarį aplanko keliolika švietimo įstaigų. Darželiuose ir mokyklose vyksta edukaciniai užsiėmimai, paskaitos, siekiant sudominti jaunąją kartą gamtos vertybėmis. Šiais metais LOD sekretoriato darbuotojas Gediminas Petkus jau lankėsi keturiuose švietimo įstaigose Vilniaus mieste. Darželinukams ir mokiniams buvo pasakojama apie inkilų svarbą sparnuočiams ir migruojančius paukščius. Kviečiame visas mokymosi įstaigas dalyvauti šiame projekte. 

Kokį atstumą skrendant į šiltuosius kraštus tenka įveikti baltajam gandrui?
Kaip šelmeninę kregždę atskirti nuo čiurlio? Kokiu greičiu gali skristi čiurlys? Ar suka lizdą gegutė? Ar bitininkai lankosi Lietuvoje?  
Atsakymus į šiuos klausimus, ir kitokių įdomybių rasite svetainėje www.springalive.net

Lietuvos ornitologų draugija koordinuoja šį projektą Lietuvoje. Kviečiame visus dalyvauti!

   

 

 

 


Reti stebėjimai

2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos
2024-04-17
Acrocephalus schoenobaenus
2024-03-31
Anthus trivialis