birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Gyvasis pavasaris

2010 metų vasario 1-ąją dieną Europoje prasidės naujas BirdLife International partnerių koordinuojamo edukacinio jaunimo projekto "Gyvasis pavasaris" (angl. – Spring Alive) etapas. Šią tarptautinę iniciatyvą koordinuoja Lenkijos paukščių apsaugos draugija OTOP (BirdLife partneris Lenkijoje), o lietuviškąją projekto dalį kuruoja Lietuvos ornitologų draugija (LOD). Kviečiame interneto svetainėje http://www.springalive.net registruoti savo stebėjimus, kad pirmą kartą pamatėte parskridusius baltuosius gandrus, šelmenines kregždes, gegutes ir čiurlius.

"Gyvasis pavasaris" Jūsų laukia specialioje projekto interneto svetainėje www.springalive.net, kurioje visiems gamtai neabejingiems žmonėms yra suteikta galimybė įvesti duomenis apie pirmuosius pastebėtus iš žiemaviečių sugrįžtančius paukščius. Pavasario pranašais šiame projekte pasirinktos keturios visoje Europoje aptinkamų paukščių rūšys. Tai baltasis gandras, gegutė, čiurlys ir šelmeninė kregždė. Tikimasi, kad projekte, kaip ir kasmet, dalyvaus šimtai tūkstančių žmonių. Jų siunčiamų stebėjimų dėka galime sekti kaip pavasaris keliauja per Europą. Apsilankykite projekto interneto svetainėje ir įsitikinkite tuo patys!

Naudojant visų stebėtojų duomenis projekto svetainėje yra generuojami žemėlapiai, kuriuose bus galima stebėti kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, projekto dalyviai patys turi galimybę paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione. Be to, remiantis projekto dalyvių stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius.

Paukščių apsaugos organizacijos šiuo projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vystančio projekto. Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui, todėl iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės – informacinės medžiagos ir ją panaudoti užsiėmimų metu


Reti stebėjimai

2024-03-29
Regulus ignicapilla
2024-03-29
Aquila chrysaetos
2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus