birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

BirdLife International paskelbė saugomų europinės svarbos rūšių apžvalgą

2017 metų gegužės 20 d.  Birdlife International viešai paskelbė apžvalginį leidinį „Saugomos europinės svarbos rūšys: populiacijos, tendencijos ir nacionalinė atsakomybė“.

Šiame leidinyje apžvelgiama 541 laukinės paukščių rūšies apsaugos būklė penkiasdešimties Europos šalių ir teritorijų. (remiantis 2016 IUCN „Tarptautinės raudonosios knygos“ ir naujausia taksonominia klasifikacija). Šio leidinio dėka tikimasi nacionalinėms aplinkosauginėms institucijoms padėti identifikuoti rūšis, kurioms reikalingas padidintas dėmesys ir neatidėliotina apsaugas.

„Paukščiams neegzistuoja sienos“ – šis posakis yra ypač aktualus Europoje, kur dauguma iš maždaug 540 reguliariai sutinkamų žemyno laukinių paukščių rūšių randamos daugiau nei vienoje Europos valstybėje, iš kurių kiekvienoje vidutiniškai peri maždaug po 200 rūšių. Todėl ne visada akivaizdu, kuri šalis yra labiausiai atsakinga už tam tikrų rūšių išsaugojimą.

Po 1994 m. atlikto pirmo išsamaus visų Europos laukinių paukščių rūšių apsaugos būklės įvertinimo, nustatyta, jog 38 proc. rūšių padėtis nepalanki: šios rūšys buvo pavadintos saugomomis europinės svarbos rūšimis (SESR). Po dešimtmečio antras įvertinimas parodė, kad situacija dar pablogėjo ir SESR kategorijai priskirta jau 43 proc. rūšių.

Trečias įvertinimas buvo ką tik pateiktas spausdinti recenzuotoje literatūroje, taigi galutinių rezultatų dar nėra (tačiau nenuostabu, kad jie labai panašūs į pirmų dviejų įvertinimų rezultatus). Nepaisant to, iš paties naujausio Europos paukščių raudonosios knygos sąrašo papildymo matyti, jog 70 Europos paukščių rūšims yra priskiriamos tarptautinės svarbos apsaugos statusas. 2004 m. toks statusas buvo priskirtas 40 rūšių.

Išsamią apžvalgą galite peržvelgti čia: PDF

Žemiau pateikiame šios Europos paukščių būklės apžvalgos įvertinimą BirdLife International darbuotojų ir partnerių akimis:

Anot Ivan Ramirez, Birdlife Europe& Central Asia gamtosaugos vadovo nuomonė: “Leidiniu “Saugomos europinės svarbos paukščių rūšys“ ne tik pažymima įdiegtų gamtosaugos priemonių, skirtų rūšių bei jų buveinių apsaugai, sėkmė, tačiau kartu tai ir kvietimas valstybėms narėms toliau tęsti pradėtą darbą ir priimti racionalius sprendimus investuojant į biologinės įvairovės apsaugą“.

Anna Staneva, , Birdlife International rūšių apsaugos pareigūnė pasakė:

“Šiuo leidiniu siekiama pateikti aiškią informaciją ir padėti kiekvienai Europos valstybei ar teritorijai identifikuoti, kurios saugomos europines svarbos paukščiai jose gyvena, ir taip nustatant rūšis, kurių apsauga yra jų nacionalinėje atsakomybėje. Pateikdami duomenis atskirų šalių lygmenyje ir pabrėždami, kurios iš jų turi būti saugomos pasauliniu ir europiniu mastu, mes tikimės, kad daugiau Europos valstybių pripažins savo atsakomybę dėl tam tikrų rūšių apsaugos ir atsižvelgs į jas spręsdamos, skirstant biologinės įvairovės apsaugai skirtus išteklius“.

Anot Claudio Celados, Gamtosaugos direktoriaus, LIPU (Birdlife Italy):” Šis leidinys nustato aiškius rūšių apsaugos prioritetus kiekvienai Europos šaliai. Svarbiausia žinia yra tai, kad mes privalome išsaugoti paukščių rūšis visame jų paplitimo areale. Bet kartu atsiranda ir neatidėliotini nacionaliniai prioritetai, pavyzdžiui: penkios globaliai nykstančios paukščių rūšys yra vis dar medžiojamos Italijoje, tarp jų ir akmeninis keklikas. Tai ypač kelia nerimą, nes Italijoje peri 26 proc. šių paukščių Europos populiacijos”.


Reti stebėjimai

2024-03-28
Regulus ignicapilla
2024-03-28
Prunella modularis
2024-03-28
Sylvia atricapilla
2024-03-27
Branta bernicla
2024-03-27
Anser brachyrhynchus
2024-03-27
Sylvia atricapilla
2024-03-26
Aix galericulata
2024-03-26
Aegithalos caudatus europaeus
2024-03-25
Anser brachyrhynchus
2024-03-24
Aythya nyroca