birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Baltų kultūros festivalio dalyviai nustebino domėjimusi paukščiais

Rugpjūčio 24-26 dienomis vykusiame festivalyje „Mėnuo Juodaragis XV“ Lietuvos ornitologų draugija (LOD) įkūrė gamtininkų kaimelį, kuriame, kartu su leidykla „Lututė“, visiems norintiems sekretoriato darbuotojai ir draugijos nariai pasakojo apie draugijos veiklą, nykstančias paukščių rūšis ir jų apsaugos poreikius, inkilų gyventojus, mokino gaminti inkilus, atsakinėjo į įvairius lankytojų klausimus, konsultavo kaip kiekvienas praktiškai gali padėti paukščiams, juos gausinti, apsaugoti nuo įvairiausių pavojų.
 
Onos Gaidamavičiūtės nuotrauka
 
Didelį susidomėjimą kėlė įvairūs inkilai, ypač skirti ne visiems žinomiems inkilų gyventojams – varnėnams, zylėms, žvirbliams. Daugeliui buvo naujiena, kad inkiluose peri klykuolė, didysis dančiasnapis, pelėdos, kukučiai, taip pat šikšnosparniai, įvairūs vabzdžiai. Nemažai jų paliko gamtininkų kaimelį nusiteikę gaminti inkilus baltajai kielei, pilkajai musinukei, paprastajai raudonuodegei, kukučiui, pelėdoms. Kadangi vietoje gaminome inkilus klykuolei, naminei pelėdai, didžiajam dančiasnapiui, lankytojai uždavė daugybę klausimų apie inkilų gamybą, jų kėlimo ypatumus.
 
LOD narys Darius Musteikis ruošia būstą didžiajam dančiasnapiui. G. Petkaus nuotrauka
 
LOD proj. koordinatoriaus Gedimino Petkaus ir Dariaus Musteikio paskaita apie inkilų gyventojus. 
Simonos Rosinaitės nuotrauka
 
Praktiniai patarimai. G. Petkaus nuotrauka
Inkilų stalas kvietė pasivaišinti žiniomis apie juos ir jų gyventojus. G. Petkaus nuotrauka
 
Taip pat daugelį domino įvairios nykstančios paukščių rūšys, pradedant jų atpažinimu, noru jas pamatyti ar net galimybe stebėti jų gyvenimą, ir baigiant klausimais apie jų apsaugos priemones ir patarimais kaip galėtumėme išvengti jiems kylančių pavojų. Daugiau nei penkiasdešimt norinčių ankstyvą šeštadienio rytą prisijungė prie ornitologinės ekskursijos ir vyko į Birvėtos žuvininkystės tvenkinius. Džiugu, kad joje aktyviai dalyvavo ir ūkio direktorė, sutikusi aprodyti tvenkinius, papasakoti apie apsisprendimą daug dėmesio skirti paukščių apsaugai bei atsakyti į įvairius dalyvių klausimus. Ekskursijos nuotaiką pakėlė netoliese medžiojantis žuvininkas, pozuojantys pilkieji garniai, grakščios nendrinės lingės, didingi jūriniai ereliai, elegantiškos gulbės giesmininkės, kurių kelios buvo „pasidabinusios“ spalvotais kakliniais žiedais. Net ir juodasis gandras, kaip pagal užsakymą, praskrido pro stebėtojų būrį.
 
LOD direktorius Liutauras Raudonikis susirinkusiems dalyviams papasakojo apie retus ir nykstančius Lietuvos paukščius. G. Petkaus nuotrauka
 
Festivalio lankytojai domėjosi namų aplinkoje sutinkamais paukščias. S. Rosinaitės nuotrauka
 
Vilmos Gudynienės pažintinė paskaita vaikams apie dažniausiai sutinkamų paukščių rūšis. G. Petkaus nuotrauka
 
Festivalyje dalyvavusią LOD komandą labai nustebino ne tik didžiulis festivalio dalyvių susidomėjimas paukščiais (Gamtininkų kaimelį aplankė ne mažiau tūkstančio žmonių), bet ir jų jau turimos žinios bei noras dar geriau pažinti paukščius. Ornitologai nespėdavo atsakinėti į lankytojų klausimas, diskutuoti su jais, nes kartais vienu metu bendrauti norėdavo po keliolika žmonių. Trečią festivalio dieną, mažiesiems festivalio dalyviams skirto užsiėmimo metu, laisvi ornitologai iškėlė pagamintus inkilus klykuolei, didžiajam dančiasnapiui ir naminei pelėdai. Pabaigoje norime padėkoti festivalio organizatoriams, suteikusiems galimybę bendrauti su tokia didžiule aktyvių piliečių auditorija, o taip pat Zarasų miškų urėdijai už suteiktą medieną inkilų gamybai.
 
Klykuolės ir naminės pelėdos inkilai jau ruošiami iškėlimui 
 
Įspūdingo dydžio didžiojo dančiasnapio inkilas. G. Petkaus nuotrauka
 
LOD nariai: Vytautas Sabaliauskas ir Darius Musteikis. G. Petkaus nuotrauka
 
]]>

Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus