birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Baigiami antrojo Europos perinčių paukščių atlaso parengimo darbai

Naujas (antrasis) Europos perinčių paukščių atlasas (EBBA2) neabejotinai buvo svarbiausias 2013-2020 metų ornitologinis projektas Europoje. Visoje Europoje 2013-2018 metais buvo renkami duomenys Europos perinčių paukščių atlaso atnaujinimui. Vykstantys darbai apėmė daugiau kaip 50 Europos šalių ir apie 500 perinčių paukščių rūšių. Visoje Europoje šiame projekte dalyvavo daugiau kaip 50 000 paukščių stebėtojų ir ornitologų savanorių. Lietuva  projekte dalyvauja nuo 2014 metų, nors turimus stebėjimo duomenis, kaip ir kitos šalys, pateikė ir už 2013 metus.

Naujasis atlasas tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje pateiks informaciją apie perinčias paukščių rūšis, jų gausą ir paplitimą, leis įvertinti per kelis dešimtmečius (nuo ankstesnio praeito atlaso) įvykusius pokyčius. Taip Atlaso duomenys padės tvirtus pagrindus vėliau tarptautiniu mastu planuojant bendrus paukščių apsaugos planus ir strategijas, pavyzdžiui kaip klimato atšilimas įtakoja paukščių populiaciją ir elgseną, ar Europoje ir Lietuvoje įgyvendinamos paukščių apsaugos priemonės padeda siekti norimo rezultato, kokių praktinių apsaugos veiksmų reikės imtis ateityje? Paukščiai yra geras gamtos pokyčių indikatorius. Šiuo metu dėl intensyvėjančio ūkininkavimo, durpynų ir kitų žemės išteklių eksploatavimo, klimato kaitos ir kitų priežasčių vyksta akivaizdūs ornitofaunos pokyčiai, kuriuos nulemia žmogaus veiksmai. Tik matydami situaciją kitose Europos šalyse, galėsime galime suprasti tikrąsias Lietuvos ornitofaunos pokyčių priežastis, t.y. ar konkreti rūšis nyksta dėl blogėjančių jai sąlygų mūsų šalyje, ar tai globalesniu mastu vykstantys procesai. Todėl atnaujintas Europos perinčių paukščių atlasas yra nepaprastai svarbus visiems mums stebint procesus mūsų šalyje. Taigi, siekiant efektyviai saugoti paukščius, būtina turėti naujausią ir kuo tikslesnę informaciją apie perinčių paukščių paplitimą bei gausą tiek šalyje, tiek žymiai platesniame regione.

Kaip ir visoje Europoje, taip ir Lietuvoje, Perinčių paukščių atlaso darbai vyko savanoriškai. Lietuvos ornitologų draugija ėmėsi koordinuoti šį projektą ir suvienyti ornitologų, paukščių stebėtojų pajėgas. Todėl džiugu, jog susitelkus didelei grupei paukščių stebėtojų ir tyrėjų pavyko įgyvendinti šiuos ambicingus ir daug iššūkių pareikalavusius darbus bei perduoti mūsų šalyje surinktus duomenis EBBA2 koordinatoriams. Galime drąsiai teigti, jog Lietuvos ornitologai sėkmingai baigė daug pastangų pareikalavusius darbus. Ačiū jiems visiems! Esame labai dėkingi visiems dalyvavusiems šiame ambicingame projekte: tiek lauko stebėtojams, tiek koordinacinei grupei, tiek tvarkiusiems surinktus duomenis.

Preliminari EBBA2 užbaigimo darbų ir rezultatų apžvalga pateikta projekto koordinatorių parengtoje apžvalgoje anglų kalba.

Kartu norime priminti, jog turime ambicingų planų iki 2022 metų užbaigti rinkti duomenis nacionaliniam (10x10 km gardelėje) perinčių paukščių atlasui. Galutinė data priklausys nuo to kaip seksis atlikti tyrimus didesnėje šalies dalyje apimant įvairių paukščių grupių stebėjimus. Mat iki šių metų visi (tiek koordinavimo, tiek duomenų rinkimo) darbai rėmėsi savanoriška LOD darbuotojų ir draugijos narių iniciatyva. Tačiau LOD tikisi gauti nors ir nedidelį finansavimą ateinantiems metams. Tai leistų sėkmingiau ir kryptingai pildyti trūkstamų duomenų spragas. 

 


Reti stebėjimai

2024-04-24
Motacilla citreola
2024-04-24
Chlidonias hybridus
2024-04-01
Branta canadensis
2024-04-21
Limosa lapponica
2024-04-12
Sylvia atricapilla
2024-04-24
Circus macrourus
2024-04-21
Larus fuscus graellsii
2024-04-19
Delichon urbicum
2024-04-14
Aythya nyroca
2024-04-19
Anthus petrosus