birdlife.lt - Mes dirbame paukščiams ir žmonėms

Akcija "Žalvarniai"

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) ir gamtininkų klubas "Orni" jau keletą metų iš eilės miškingose Druskininkų apylinkėse rengia poilsinę-pažintinę savaitgalio stovyklą "Žalia varna". Pagrindinis šios stovyklos tikslas yra visus gamtai neabejingus žmones supažindinti su globaliai nykstančia paukščių rūšimi - žalvarniais (Coracias garrulus). 

Šiuo metu šių paukščių nykimo priežastys nėra tiksliai žinomos – įvairūs autoriai įvardija skirtingas priežastis ir, nors jos visiems suprantamos, visos turi svarių argumentų. Galima paminėti keletas pagrindinių faktorių: maitinimosi buveinių praradimas veisimosi vietose, veisimosi buveinių pokyčiai (brandžių medynų nykimas, pasikeitimai kaime), tinkamų perėti uoksų trūkumas, naikinimas migracijos kelyje, nepalankios sąlygos žiemavietėse, nepalankios klimatinės sąlygos veisimosi metu (klimato kaita), plėšrūnai veisimosi vietose, nelegali medžioklė ir pan.

Pagrindiniai darbai siekiant sustabdyti žalvarnių nykimą mūsų šalyje būtų brandžių medynų išsaugojimas veisimosi vietose; saugių inkilų kėlimas tinkamuose biotopuose, plėšrūnų skaičiaus reguliavimas, pesticidų naudojimo draudimas, minimalus trikdymas bei iškamšų gaminimo kontrolė.
Atsižvelgdama į išvardintas grėsmes ir galimus problemos sprendimo būdus 2009-aisiais metais Lietuvos ornitologų draugija nusprendė praplėsti prieš kelis metus pradėtą žalvarnių tyrimų ir apsaugos akciją. Jos metu bus siekiama įvertinti žalvarnių mažėjimą Lietuvoje įtakojančius veiksnius, sukurti žalvarnių perimviečių stebėtojų tinklą ir inicijuoti pastovų žalvarniams skirtų inkilų kėlimą bei priežiūrą.
 
    KAIP DALYVAUTI AKCIJOJE
   Akcijoje "Žalvarniai" kviečiami dalyvauti visi norintys, nepriklausomai nuo amžiaus ar paukščių stebėjimo patirties. Prisijungti galite keliais būdais:
    1. Kviečiame visus atsiųsti informaciją apie jums žinomas ar paskutinių penkių metų bėgyje buvusias žalvarnių perėjimo ir maitinimosi vietas. Šie paukščiai pamėgtose perėjimo ir maitinimosi vietose gali gyventi keletą ar net keliolika metų iš eilės ir yra pastebėta, kad net sunykus inkilui ar uoksui, kuriame perėjo, paukščiai dar laikas nuo laiko sugrįžta į tas vietas. Todėl tikslinga jas inventorizuoti ir bandyti susigražinti šiuos nuostabius paukščius iškeliant jiems specialius inkilus. Todėl ir kviečiame visus, kuriems žinomos tokios vietos, pranešti apie jas šios akcijos koordinatoriui Remigijui Karpuškai el.paštu remigijus.karpuska@birdlife.lt arba paprastu laišku siunčiant adresu: Lietuvos ornitologų draugija, Naugarduko 47 – 3, Vilnius. Siunčiant informaciją reiktų nurodyti tikslią vietą (labai praverstų ir nurodytos tos vietos GPS koordinatės) bei stebėtojų kontaktus (vardą, pavardė bei adresą, el.paštą ar telefono numerį), kad galėtume susisiekti ir patikslinti kai kurias detales. 
    2. Žalvarniams tinkamose perėti vietose iškelti specialiai žalvarniams skirtus inkilus (inkilo brėžinys) ir pasirūpinti specialia apsauga, skirta sutrukdyti kiaunei inkilą pasiekti. Tai specialus skardinis "sijonas", kuriuo apjuosiamas medžio kamienas maždaug 150 cm aukštyje. Šį sijoną galėtų pakeisti iš erškėčių šakų susuktas vainikas. Keliant inkilą labai svarbu nepamiršti į vidų įpilti sausų pjuvenų sluoksnį, nes žalvarniai nėra patys geriausi lizdų sukėjai. Taip pat kviečiame nepamiršti iškeltų inkilų ir pasidalinti savo stebėjimais, kaip žalvarniams jis patiko ar kokios kitos paukščių rūšys juose apsigyveno. 
    3. Dalyvauti LOD ir gamtininkų klubo "Orni" organizuojamoje savaitgalio poilsinėje-pažintinėje stovykloje "Žalia varna" Druskininkų miškuose, prie Ašarinio ežero. Šios stovyklos metu pasistengsime visus supažindindinti su žalvarnių biologija, ekologija ir populiacijų būkle Lietuvoje bei Europoje, bus organizuojamos įvairios varžybos ir tiriamosios išvykos po stovyklos apylinkes. Mums pasisekė kiekvienam iš iki šiol vykusių stovyklų dalyvių parodyti žalvarnį jo gyvenamoje aplinkoje, tad tikimės, kad tokia laimė nusišypsos ir šiais metais. Tikslesnis šios stovyklos laikas bus paskelbtas draugijos interneto svetainėje http://www.birdlife.lt
 
   Visą informaciją apie žalvarnius prašome siūsti šios akcijos koordinatoriui Remigijui Karpuškai el. paštu remigijus.karpuska@birdlife.lt arba adresu Lietuvos ornitologų draugija, Naugarduko 47-3, Vilnius. Jei iškiltų klausimų dėl dalyvavimo akcijoje arba norėtumėt pasikonsultuoti, galite skambinti telefonu  8 - 674 – 52272 (Remigijus)

Reti stebėjimai

2024-04-17
Circus macrourus
2024-04-15
Sylvia atricapilla
2024-04-07
Anthus trivialis
2024-04-13
Motacilla cinerea
2024-04-01
Ficedula hypoleuca
2024-04-01
Phylloscopus collybita
2024-04-17
Aix galericulata
2024-04-07
Locustella luscinioides
2024-04-02
Actitis hypoleucos
2024-04-17
Acrocephalus schoenobaenus